Startuje obnovený Dvořákův festival. Skladatelovu tvorbu nabídne od klasického žánru po jazzové, swingové či folkové úpravy

Dvořákovy melodie napříč žánry slibuje 63. ročník Dvořákova festivalu, který po pětileté odmlce zve na různorodé umělecké obsazení i dramaturgické ztvárnění. Nejstarší hudební festival s Dvořákovou hudbou nabízí od června do října v 6 krajích, 25 městech a obcích na 40 koncertů. Hudba Antonína Dvořáka zazní v různých úpravách a aranžích v podání profesionálních sólistů, komorních souborů, ale třeba i v recitačním doprovodu známých herců v tradičních i méně obvyklých prostorech. To vše v roce 180. výročí narození skladatele.

Vystoupí mimo jiné flétnista Jiří Stivín, swingoví Prague Rhythm Kings, herci Jan Čenský a Jan Štastný, hudební skladatel, malíř a pedagog Vladimír Franz, zpěvačky Monika Načeva či Lucie Hilscherová, pěvec Roman Janál, varhaník Aleš Bárta, uskupení Prague Vivaldi Ensemble a mnoho dalších. Dramaturgie festivalu je svědectvím, že Dvořákova hudba dávno není výsadou jen klasického repertoáru, ale stává se inspirací a výzvou k novým pojetím také u žánrů, jakými jsou folk, jazz, rock či lidová písňová tvorba. Nejen Dvořákovo dílo však zazní z koncertních síní či netradičních prostor, ale bude rovněž obohaceno hudebním výběrem dalších tvůrců a skladatelů.

26. června zahraje v kapli na zámku Sychrov varhaník Aleš Bárta, jehož doprovodí barytonista Roman Janál. Posluchači si vedle Biblických písní A. Dvořáka vychutnají poslech varhanních opusů např. od B. M. Černohorského, J. Pachelbela, J. S. Bacha nebo L. Sluky. Za zmínku dále stojí mimořádný koncert v rámci Svatovítských varhanních večerů, na němž zazní Dvořákova Mše D dur (Lužanská). Během večera ve Svatovítské katedrále 6. července vystoupí Pražský katedrální sbor se svými sólisty, pod taktovkou Josefa Kšici. Program doplní Bartholdyho Sonáta č 1. f moll a varhanní improvizace Přemysla Kšici.

Aleš Bárta, foto ČF

O čtyři dny později, tedy 10. července, se v jedinečném prostředí katedrály Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci u Kutné Hory odehraje komponovaný pořad s názvem Laudatio pro Antonína Dvořáka. Herec Jan Čenský zarecituje básně na dvořákovské motivy za zvuku varhan, za nimiž usedne Aleš Bárta. Vedle dvořákovského výběru (Preludia a Fuga D durG dur, Slovanský tanec, Symfonie „Z nového světa“) zazní ukázky díla L. Boëllmanna, F. Mendelssohna-Bartholdyho či L. Janáčka. Program bude reprízován 30. července v Kostele Nanebevstoupení Páně ve východočeském Josefově.

Křišťálový koncert potěší obyvatele a návštěvníky severočeského města Hejnice odpoledne 1. srpna. Zdejší Basiliku Navštívení Panny Marie rozezvučí trojkombinace varhany, trubka a zpěv. Za varhany usedne Přemysl Kšica, na trubku zahraje Ladislav Kozderka a baryton přednese ředitel festivalu Jakub Hrubý. Děkovný koncert k příležitosti prvního výročí obnovení Mariánského sloupu je naplánován na 14. srpna v Týnském chrámu v Praze. Hráči České filharmonie v uskupení Prague Vivaldi Ensemble připraví program k výročí 280 let od úmrtí A. Vivaldiho. Chybět nebude ani Dvořákova píseň Ave Maria a recitační doprovod herce Jana Šťastného.

Jako Pocta skladateli J. B. Foerstrovi, od jehož úmrtí v květnu uplynulo 70 let, vystoupí 29. srpna v pražském kostele sv. Vojtěcha Foerstrovo komorní pěvecké sdružení spoluPražským ženským sborem a barytonistou Romanem Janálem. Právě na tomto místě působil v letech 1874–1877 Antonín Dvořák jako varhaník. Mimořádnou oslavou jména Antonína Dvořáka se pak stane koncert v kostele sv. Štěpána, který se odehraje 8. září v den Dvořákových narozenin. Kostel je se skladatelem spojen tím, že se zde roku 1849 oženil. Na programu budou fragmenty z jeho díla a dále varhanní melodie z pera Josefa Suka a hudba J. B. Foerstera. Na varhany zahraje Petr Hostinský. Zvláštním hostem bude vysokoškolský pedagog, malíř a hudební skladatel Vladimír Franz, který přiblíží život a dílo skladatelské legendy.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější