SOČR zahájí sezonu se Sergejem Chačatrjanem v nové prémiové řadě

Symfonický orchestr Českého rozhlasu vstupuje do sezony 2019/2020 s několika novinkami. Nabídne novou prémiovou koncertní řadu, přivítá světové sólisty v čele se Sergejem Chačatrjanem coby rezidenčním umělcem, svůj komorní cyklus pro velký zájem přesouvá do Anežského kláštera a zakládá Čestnou radu uměleckých osobností, které budou orchestru poskytovat reflexi a inspiraci k jeho činnosti. Vedle mnoha známých děl provede jednu světovou a dvě české premiéry soudobých autorů. V čele orchestru stojí od loňské sezony šéfdirigent a umělecký ředitel Alexander Liebreich a hlavní hostující dirigent Marek Šedivý.

Hlavní novinkou sezony 2019/2020 je prémiová řada P, která přinese celkem čtyři koncerty. Jejich protagonisty budou podvakrát houslista Sergej Chačatrjan, rezidenční umělec SOČRu pro nadcházející sezonu, a houslistka Leila Josefowicz, která uvede koncert Albana Berga s podtitulem „Památce anděla“. Sergej Chačatrjan, rodák z arménského Jerevanu, získal v roce 2000 první cenu v Mezinárodní houslové soutěži Jeana Sibelia v Helsinkách a stal se tak historicky nejmladším vítězem této renomované soutěže. Své nadání potvrdil o pět let později, když vybojoval zlatou příčku v Soutěži královny Alžběty v Bruselu. Na slavnostním zahajovacím koncertu sezony uslyšíme v jeho podání Šostakovičův Koncert pro housle a orchestr č. 1 a moll, v dubnu pak přednese Koncert D dur Johannesa Brahmse.

Nejrozsáhlejší zůstává řada R – Klasika v Rudolfinu s celkem dvanácti koncerty. Jak říká šéfdirigent Alexander Liebreich, „nesmírně důležitý je pro nás repertoár, program a celkový étos. Společně s dramaturgem Josefem Třeštíkem vytváříme s myšlenkou na tyto úžasné umělce programové linie.“ K SOČRu se tak např. vrátí maďarský violoncellista István Várdai a zahraje Koncert Edwarda Elgara, od jehož premiéry uplyne v letošním roce sto let. Várdai bude hrát na nástroj, na který hrávala Jacqueline du Pré, všeobecně uznávaná interpretka Elgarova koncertu. Vrátí se i jeden z předních francouzských klavíristů současnosti Jean-Efflam Bavouzet. Na závěrečném večeru sezony přednese Ravelův Klavírní koncert.

Leila Josefowicz, foto Chris Lee

Jako už v minulých sezonách, i tentokrát budou mít v programu svůj prostor méně známá starší díla. Letos padla volba např. na Koncert pro klavír a orchestr Vítězslavy Kaprálové, který nastuduje mladý klavírista Marek Kozák spolu s dirigentem Robertem Jindrou. Dočkáme se i zcela nové skladby pro klarinet a orchestr přímo na objednávku SOČRu z pera Ondřeje Štochla. Sólový part v něm nastuduje finský klarinetista Kari Kriikku. Mezi chystané české premiéry patří vokálně-instrumentální Polednice na text Erbenovy balady od Ondřeje Adámka či Dark Dreams rakouského skladatele Georga Friedricha Haase, která vznikla na objednávku Berlínských filharmoniků a newyorské Carnegie Hall a v Praze zazní na závěrečném koncertu sezony.

Bývalý šéfdirigent rozhlasových symfoniků Ondrej Lenárd uvede v rámci nejrozsáhlejšího cyklu R dvě oblíbená díla pozdního romantismu, Straussovy Čtyři poslední písně s Evou Hornyákovou a Pátou symfonii Gustava Mahlera. Nezvyklé spojení hudby Antonia Vivaldiho a Bohuslava Martinů přinese prosincový program šéfdirigenta Alexandra Liebreicha již tradičně v rámci Festivalu Bohuslava Martinů. V lednu se na pódiu Dvořákovy síně potká trojice mezinárodních umělců – estonská dirigentka Anu Tali, britský tenorista Toby Spence a hornista Radek Baborák. Hlavní hostující dirigent SOČRu Marek Šedivý provede Lisztovu monumentální Faustovskou symfonii. Dalšími spolupracovníky SOČRu v sezoně 2019/2020 budou dirigenti Olari Elts a Alexander Hanson, zpěváci Jaroslav Březina či Jozef Benci, klavírista Martin Kasík a varhaník Aleš Bárta.

Pro svůj komorní cyklus našel SOČR nový koncertní prostor. Pokračování řady S, která se dosud odehrávala ve Studiu 1, bude zasazeno do Anežského kláštera na Starém Městě. Orchestr tak vyjde vstříc velkému zájmu publika, který mnohdy převyšoval dostupnou kapacitu. V nově vzniklé řadě K – Komorní, čítající čtyři koncerty, se představí vítězové Mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga, dirigent Leoš Svárovský, houslistka Martina Bačová a několik členů tělesa v rolích sólistů.

István Várdai, foto Németh András Péter

Koncertní řada N – Nové horizonty, nabízející netradiční hudební a umělecká propojení, pokračuje i v nadcházející sezoně. Připraveny jsou dva koncerty – izraelský jazzový kontrabasista a skladatel Avishai Cohen, který vystoupí i s kolegy ze svého tria, a dále ojedinělé propojení živé hudby a filmové projekce. Zazní balety Maurice Ravela a Igora Stravinského společně s novým filmovým ztvárněním obou příběhů od holandského režiséra Lucase van Woerkuma.

Orchestr také čeká několik zájezdů. Hned po zahajovacím koncertu v Praze odcestuje do polských Katovic, kde se v tamější nové koncertní síni představí u příležitosti Mezinárodního dne hudby. Poté zamíří na Slovensko, kde bude hostem Bratislavských hudebních slavností. Větší část října stráví na turné v Číně. Z domácích festivalů jmenujme Dvořákovu Prahu, kde SOČR připravuje koncertní provedení opery Král a uhlíř, a v závěru sezony Pražské jaro, Smetanovu Litomyšl a Festival Leoše Janáčka, jehož jsou rozhlasoví symfonikové od roku 2019 rezidenčním tělesem.

K dalším novinkám patří založení Orchestrální akademie SOČRu, která má za cíl rozšířit příležitosti pro novou generaci mladých hudebníků a zároveň poskytnout zavedeným a zkušeným členům orchestru kontakt s děním v akademickém hudebním světě, a ustanovení Čestné rady orchestru. Iniciátor projektu Alexander Liebreich k jejímu poslání uvedl: „Humanistická, kulturní a kritická reflexe na sofistikované úrovni je základní potřebou společnosti a uměleckého života. Orchestr potřebuje kořeny, ale také interakci s obory, jako jsou divadlo, tanec a podobně. Musí pevně zakořenit ve společnosti a členové Čestné rady jistě mohou výrazně přispět k rozvinutí některých témat a otázek.“ Členy Čestné rady SOČRu jsou hudební skladatel Georg Friedrich Haas, herec, zpěvák, operní a filmový režisér Ondřej Havelka, tanečník a choreograf Ivan Liška, operní režisér David Radok a hudební skladatel Miroslav Srnka.

Sdílet článek: