Skvělý soutěžní úspěch mladého klavíristy Jana Schulmeistera

Šestnáctiletý český klavírista Jan Schulmeister se stal držitelem 3. ceny ve 3. ročníku prestižní Cliburnovy mezinárodní juniorské klavírní soutěže a festivalu pro klavíristy do 17 let, která se konala 8.–17. června 2023 v texaském Dallasu.

Tato soutěž byla založena v roce 2015 a je považována za jednu z nejprestižnějších mezinárodních hudebních soutěží vůbec. Koná se každé čtyři roky a její vítězové patří k vyhledávaným koncertním umělcům po celém světě.

Do letošního soutěžního ročníku se Jan Schulmeister kvalifikoval nahrávkou z celkového počtu 248 kandidátů ze 44 zemí. Během dvou předkol bylo vybráno odbornou porotou 24 soutěžících do hlavní soutěže a dalších 14 bylo pozváno jako nesoutěžící účastníci festivalu.

Devítičlenná porota složená z významných osobností v čele s Janinou Fialkowskou rozhodovala o postupu soutěžících ve čtyřech soutěžních kolech. Repertoárové požadavky byly postaveny tak, aby prověřily mladé interprety ve všech oblastech klavírního umění. Vedle libovolně zvoleného repertoáru museli kandidáti zařadit do svého programu Bachovo Preludium a fugu, virtuózní koncertní etudu, větu z klasické sonáty, lyrickou skladbu, skladbu žijícího autora a libovolné závažné dílo v minimální délce 16 minut. Časový rozsah prvního, druhého a třetího kola byl 20, 30 a 40 minut. Do následujícího kola postoupila vždy pouze polovina soutěžících. Celé soutěžní klání vyvrcholilo vystoupením tří finalistů s celým klavírním koncertem v doprovodu Dallaského symfonického orchestru pod vedením italské dirigentky Valentiny Peleggi.

Yifan Wu (14 let, Čína) - 2. cena; Seokyoung Hong (15 let, J. Korea) - 1. cena; Jan Schulmeister (16 let, ČR) - 3. cena

Celá soutěž byla od počátku přenášena live na webových stránkách soutěže i na YouTube, posluchači po celém světě ji tak měli možnost sledovat z pohodlí svých domovů. Počty zhlédnutí jsou skutečně vysoké a svědčí o velkém zájmu o tuto prestižní událost.

Jan Schulmeister zahájil svou uměleckou cestu na Základní umělecké škole Kroměříž pod vedením Evy Zonové, nyní je studentem Konzervatoře P. J. Vejvanovského v Kroměříži ve třídě své matky Martiny Schulmeisterové. Pravidelně spolupracuje také s prof. Alenou Vlasákovou (Janáčkova akademie múzických umění v Brně) a prof. Ewou Kupiec (Hochschule für Musik, Theater und Medien, Hannover, Německo). Od svých sedmi let se pravidelně účastní národních i mezinárodních klavírních soutěží, kde dosahuje výjimečných výsledků – dosud získal první ceny nebo absolutní vítězství v téměř čtyřiceti soutěžích po celé Evropě a USA. V roce 2018 se stal nejmladším členem Petrof Art Family a o rok později stipendistou prestižního programu MenArt, který pořádá Nadace Magdaleny Kožené. Spolupracoval s řadou orchestrů, např. s Filharmonií Brno, Filharmonií Bohuslava Martinů, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Severočeskou filharmonií Teplice a dalšími. V oblasti komorní hudby pravidelně vystupuje s Wihanovým kvartetem. Sólově vystupoval nejen v České republice, ale i na zahraničních pódiích (Švédsko, Španělsko, Velká Británie, Itálie, Rakousko, Severní Makedonie). Přijal také pozvání k účinkování na významných hudebních festivalech – Dvořákova Praha, Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Chopinův festival v Mariánských Lázních, Hudba v zahradách a zámku v Kroměříži. I přes svůj nízký věk má bohaté zkušenosti s nahráváním. Na svém kontě má již čtyři CD pro společnosti Petrof a ArcoDiva, která mapují jeho umělecký vývoj.

 

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější