Ševčíkova akademie a festival odstartuje 6. srpna v Horažďovicích svůj pátý ročník. Projekt, který je připomínkou odkazu houslisty a pedagoga Otakara Ševčíka, přivítá i letos na padesát účastníků z Česka i zahraničí a zve na patnáct různorodých koncertů.
Otakar Ševčík patřil ve své době k nejvyhledávanějším houslovým pedagogům a je autorem první komplexní metodiky hry na tento nástroj. O tom, jak nadčasová jeho metoda je, přitom svědčí i to, s jakým úspěchem se dodnes u hráčů setkává – a to i v zahraničí. „V USA cvičí podle Ševčíkovy metody drtivá většina studentů. Znají ji často lépe než my v Evropě,“ říká umělecký ředitel a zakladatel Ševčíkovy akademie Tomáš Jamník, který se jen nedávno vrátil z půlročního pobytu v New Yorku, v rámci kterého bádal po Ševčíkově americkém odkazu.
Zatímco Akademie umožňuje talentovaným studentům zažít jedinečné lekce u špičkových umělců, veřejnosti je určena zejména festivalová část koncertu. Ta se koná od 7. do 17. srpna a nabídne koncerty na různých místech Horažďovic: na zámku, v zámecké zahradě, v hřbitovním kostele sv. Jana Křtitele, nebo přímo na náměstí. Protagonisty koncertů budou frekventanti akademie, také však jejich lektoři: nechybí přední čeští hudebníci jako houslisté Josef Špaček a Jan Fišer nebo pěvkyně Markéta Cukrová. Ze zahraničí přijede například člen Berlínské filharmonie Allan Nilles, poprvé lektorský tým obohatí kontrabasista Niklas Liepe. Tradičním zlatým hřebem bude 12. srpna orchestrální open-air koncert na Mírovém náměstí, který opět povede hlavní hostující dirigent České filharmonie Jakub Hrůša.
Každý ročník Ševčíkovy akademie má svůj leitmotiv – letos je jím lidová hudba. „Folklór bude Ševčíkovku provázet po celý čas. Už na úvodním koncertu 7. srpna uvedeme skladby, které z lidové tradice čerpají, v průběhu festivalu ale samozřejmě dojde třeba i na cimbálku či kroje,“ upřesňuje Tomáš Jamník a dodává, že i samotný Otakar Ševčík považoval folklór za významný zdroj inspirace.