Mezikulturní hudební setkávání bořila hranice v hlavách středoškoláků

Sbližování se prostřednictvím hudby – to bylo hlavním cílem jedinečného projektu Můžeme hrát spolu, který skončil se závěrem školního roku. Během letních měsíců pak proběhlo vyhodnocení workshopů – je zjevné, že mezi středoškoláky zaznamenaly velký ohlas.

Projekt aplikované etnomuzikologie, který probíhal v letech 2018–2020 pod vedením Fakulty humanitních studií UK a Pedagogické fakulty UK, uskutečnil řadu středoškolských workshopů s hudebníky z odlišných kultur žijících dlouhodobě v ČR se záměrem vzájemného sblížení se prostřednictvím hudby. Součástí projektu Můžeme hrát spolu jsou i univerzitní workshopy s lektory z různých kultur. FHS UK je aktuálně jedinou fakultou v České republice, která nabízí ucelený program oboru etnomuzikologie/hudební antropologie.

V rámci těchto workshopů nešlo o zcela běžný formát středoškolského semináře, nýbrž o společné muzicírování studentů s hudebníky. Během workshopu hudebník studentům přiblížil svůj životní příběh, který posléze propojil s písničkami, jež se s ním studenti učili zpívat a hrát. Velikou odezvu měli například tito hudebníci: Aida Mujačič z Bosny, Srb Boro Prelič, Řek Ioannis Kapnistis, romští muzikanti Jenda Dužda a rodina Fečových či Gambijec Papis Nyass.

Hlavní řešitelkou projektu je doc. PhDr. Zuzana Jurková, vedoucí etnomuzikologického programu FHS UK, která přínos workshopů pro studenty středních škol zhodnotila: „Fungovalo to lépe, než jsme čekali. Jako etnomuzikoložka jsem obezřetná k tvrzení, že hudba spojuje národy, případně lidi, protože je často naopak rozděluje. Když se ale zarámuje životním příběhem a pak se do jejího provozování původně „cizí“ lidi opřou, je to skvělý prostředek k boření hranic v našich hlavách.“ Hudba je podle ní vynikajícím prostředkem podporujícím vzájemné sblížení roztříštěné společnosti.

Sdílet článek: