úterý, 25. srpen 2020

Mezikulturní hudební setkávání bořila hranice v hlavách středoškoláků

Napsal(a) 

Papis Nyass, foto FHS UK Papis Nyassfoto: FHS UK

Sbližování se prostřednictvím hudby – to bylo hlavním cílem jedinečného projektu Můžeme hrát spolu, který skončil se závěrem školního roku. Během letních měsíců pak proběhlo vyhodnocení workshopů – je zjevné, že mezi středoškoláky zaznamenaly velký ohlas.

Projekt aplikované etnomuzikologie, který probíhal v letech 2018–2020 pod vedením Fakulty humanitních studií UK a Pedagogické fakulty UK, uskutečnil řadu středoškolských workshopů s hudebníky z odlišných kultur žijících dlouhodobě v ČR se záměrem vzájemného sblížení se prostřednictvím hudby. Součástí projektu Můžeme hrát spolu jsou i univerzitní workshopy s lektory z různých kultur. FHS UK je aktuálně jedinou fakultou v České republice, která nabízí ucelený program oboru etnomuzikologie/hudební antropologie.

V rámci těchto workshopů nešlo o zcela běžný formát středoškolského semináře, nýbrž o společné muzicírování studentů s hudebníky. Během workshopu hudebník studentům přiblížil svůj životní příběh, který posléze propojil s písničkami, jež se s ním studenti učili zpívat a hrát. Velikou odezvu měli například tito hudebníci: Aida Mujačič z Bosny, Srb Boro Prelič, Řek Ioannis Kapnistis, romští muzikanti Jenda Dužda a rodina Fečových či Gambijec Papis Nyass.

Hlavní řešitelkou projektu je doc. PhDr. Zuzana Jurková, vedoucí etnomuzikologického programu FHS UK, která přínos workshopů pro studenty středních škol zhodnotila: „Fungovalo to lépe, než jsme čekali. Jako etnomuzikoložka jsem obezřetná k tvrzení, že hudba spojuje národy, případně lidi, protože je často naopak rozděluje. Když se ale zarámuje životním příběhem a pak se do jejího provozování původně „cizí“ lidi opřou, je to skvělý prostředek k boření hranic v našich hlavách.“ Hudba je podle ní vynikajícím prostředkem podporujícím vzájemné sblížení roztříštěné společnosti.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.