Seriálové putování za varhanami litoměřické diecéze

Premiérový díl dokumentárního seriálu „Putování za varhanami litoměřické diecéze“ vyšel 23. ledna na síti YouTube. Jde o projekt, který má ve spolupráci s diecézním organologem Radkem Rejškem ukázat opomíjená místa a zajímavé historické varhany severních Čech, které budou navíc v příštích letech vyžadovat opravu. Tvůrčí tým ve složení Radek Rejšek (obsahová složka), Vít Janata (zvuk) a Jan Slavík (kamera, režie, střih) plánuje ještě v tomto roce připravit další tři díly.

Iniciátorem projektu je právě Radek Rejšek, který v rámci litoměřické diecéze v minulosti připravoval pro zájemce přednášky spojené s prohlídkami a zvukovými ukázkami varhan. Nový dokumentární cyklus na tyto přednášky volně navazuje. „Chceme širokou veřejnost upozornit na krásu a jedinečnost tohoto hudebního nástroje. Zároveň ale i na skutečnost, že tyto historické varhany pomalu, ale jistě chátrají, když se jim člověk patřičně nevěnuje. Takto by v budoucnu mohlo navždy umlknout velké množství nástrojů, které zde stojí a hrají klidně i od 18. století. A přijít o tento velký kulturní odkaz by byla nepředstavitelná škoda. Proto je zapotřebí upozornit okolí, že varhany nejsou pouze „ozdobná skříň s píšťalami,“ ale velmi složitý a vzácný hudební nástroj, který má sloužit po mnoho a mnoho generací a je zapotřebí věnovat mu náležitou odbornou péči a aktuálně je u mnohých nástrojů každá pomoc vítaná,“ dodal zvukař projektu Vít Janata.

Podívejte se na první díl seriálu:

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=yUFM1fafdyI[/spvideo]

Janata upřesňuje, že z mnoha varhan různé velikosti i stáří v zeměpisně rozsáhlé litoměřické diecézi je seriál věnován především těm, které jsou ve špatném stavu. Jedním z důvodů je i srovnání původního stavu s opraveným nástrojem: „Rádi bychom však do budoucna ukázali i varhany po generální opravě, aby bylo možné vidět a slyšet, jak to vypadá, když se varhany tzv. zgenerálkují.“ V této severočeské diecézi, sahající od Klášterce nad Ohří a Chomutova přes Litoměřice a Ústí nad Labem až po Jablonec nad Nisou a Železný Brod, se lze setkat s varhanářskou prací například z dílny Fellerů z r. 1848 v České Lípě či ještě starším nástrojem v Klášterci nad Ohří. Na těchto varhanách z roku 1796 se v současnosti dokončuje generální oprava. Ve Šluknovském výběžku je také možné spatřit největší varhany v severních Čechách, a to nástroj od krnovské firmy Rieger z roku 1900.

Sdílet článek: