Semjon Byčkov s Českou filharmonií poděkuje zdravotníkům koncertem na zámku Sychrov

Česká filharmonie ve spolupráci s Národním památkovým ústavem uspořádá 24. června od 20 hodin open air koncert v areálu Státního zámku Sychrov. První český orchestr bude poprvé od ledna řídit jeho šéfdirigent a umělecký ředitel Semjon Byčkov. Koncert vysílaný v přímém přenosu na ČT art a na Facebooku je věnován všem zdravotníkům, kteří se podíleli na zvládnutí první fáze koronavirové krize. V průběhu večera, který bude moderovat Marek Eben, vyhlásí Anna Fejérová laureáta druhého ročníku Ceny Jiřího Bělohlávka.

Pod taktovkou Semjona Byčkova provede Česká filharmonie Předehru a Scherzo, které napsal Felix Mendelssohn-Bartholdy ke hře Williama Shakespeara Sen noci svatojánské, jež připadá na den konání koncertu. Symbolicky v souvislosti s koronavirovou pandemií byla zvolena i Pátá symfonie „Osudová“ Ludwiga van Beethovena. Uprostřed večera pak zazní Koncert pro trubku Es dur od Josepha Haydna, v němž se sólového partu zhostí Stanislav Masaryk, který v září zaujme pozici prvního trumpetisty České filharmonie.

Stanislav Masaryk

Návrat k mé milované České filharmonii a jejímu publiku je za všech okolností vždy radostný, jakkoliv krátké nebo dlouhé bylo naše odloučení. Dnešní doba je ale naprosto mimořádná. Všichni jsme strávili řadu měsíců v odloučení. V nuceném hudebním tichu jsme se strachovali o zdraví našich kolegů a jejich rodin i o lidstvo jako takové. Pandemie neskončila, boj o život pokračuje. Nyní však máme k dispozici lék, který může uzdravit naši duši. Mluvím samozřejmě o hudbě, jejíž duchovní síla nás dokáže podržet v těch nejobtížnějších životních chvílích. Více než kdykoliv dříve potřebujeme hudbu přinášející jistotu, jednoduše vyjadřující radost ze života a sílu i schopnost lidského ducha čelit ztrátám, které ho postihnou,“ říká šéfdirigent a umělecký ředitel České filharmonie Semjon Byčkov.

Na Hradčanské náměstí v Praze, kde Česká filharmonie tradičně uzavírala svou sezonu, přicházelo v uplynulých letech vždy několik tisíc lidí. Protože v letošním roce není možné open air koncert v takovém rozsahu uspořádat, navrhl Národní památkový ústav jeho přesun na Státní zámek Sychrov: „Ze všech našich památek jsme vybrali zámek Sychrov nejen proto, že disponuje vhodnými prostory pro takto koncipovanou akci, ale i proto, že je tradičně spjat s hudbou. Často tu pobýval například jeden z velikánů české klasické hudby Antonín Dvořák,“ vysvětluje generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Open Air koncert České filharmonie na zámku Sychrov koncipujeme od samého počátku jako poděkování lékařům, sestrám a dalším zdravotníkům nejen za práci, kterou odvedli během nouzového stavu, ale za všechno, co pro nás dělají. Jsme přesvědčeni, že zdravotnictví je u nás na vysoké úrovni především díky lidem, kteří v něm pracují. Proto chceme některé z nich pozvat na Sychrov a věříme, že dorazí,“ upřesňuje generální ředitel České filharmonie David Mareček.

V průběhu koncertu budou platit doporučená bezpečností a hygienická opatření odpovídající aktuální epidemiologické situaci. Členové orchestru a další účinkující budou před koncertem otestováni na přítomnost nového typu koronaviru. V hledišti zasedne 500 hostů. Zámek Sychrov bude 24. června zpřístupněn veřejnosti v běžných otvíracích hodinách, zámecký park však zůstane z důvodu příprav a konání koncertu celý den uzavřen.

Sdílet článek: