Šéfredaktor ČRo Vltava Fischer končí ve vedení stanice

Šéf Českého rozhlasu René Zavoral na návrh ředitele programu neprodloužil smlouvu šéfredaktorovi stanice Vltava Petru Fischerovi. Nesplnil zadané úkoly a stanice dál stagnuje, uvedl ve středu mluvčí rozhlasu Jiří Hošna. Fischer se brání, že pro reformu vysílání Vltavy neměl dost času ani slíbenou podporu. Jméno Fischerova nástupce, který se ujme vedení stanice od 1. ledna, má být oznámeno na zasedání Rady Českého rozhlasu 19. prosince.

Fischer byl jmenován do funkce šéfredaktora ČRo Vltava bez výběrového řízení před dvěma lety, s omezeným mandátem a s úkolem upravit program tak, aby přilákal nové posluchače. Jako šéfredaktor zavedl programové úpravy, které přinesly publicistickou reflexi aktuálního kulturního dění. Nové formáty ale podle Hošny trpí značnými výkyvy kvality. Zásadní chybou podle vedení ČRo je, že se v době Fischerova mandátu nepodařilo vytvořit koncepci hudební dramaturgie. Klasická hudba, která je tradičně silným symbolem Vltavy, se ocitla na druhé koleji ve stínu aktuální publicistiky. „Důvodem neprodloužení smlouvy je kombinace nesplnění úkolů, které Petr Fischer dostal před rokem a půl a které akceptoval, pokračující stagnace stanice, která provedla jen dílčí programové změny a nedokázala naplnit svůj potenciál mezi posluchači, a také ztráta důvěry,“ uvedl Hošna.

Fischer uvedl, že na reformu vysílání Vltavy dostal jeden rok, což je „profesionálně směšné“. Na projekt zásadní proměny stanice jsou podle něj potřeba minimálně tři roky, aby se usadil a osvědčil, jak to doporučuje Evropská vysílací unie. „Ten čas jsme nedostali. Ani podporu, která byla slíbena,“ podotkl. Tvrzení o stagnaci stanice taktéž odmítá.

Nikdo mi nikdy neřekl, že jsem něco nesplnil. Zároveň uvádět nějaké důvody pár dní před vypršením smlouvy, tedy až 12. prosince, když předtím nic z toho neslyšíte, je zvláštní přístup. Najednou se někdo prostě rozhodne něco hodnotit, když do té doby žádné hodnocení nikdy neprováděl,“ namítá Fischer v rozhovoru pro Respekt. Důvodem k ztrátě důvěry vedení je podle něj petice „s 1300 podpisy lidí z kultury i širší veřejnosti, která vznikla na mou podporu. Byl jsem obviněn, že to celé organizuji, že generálnímu řediteli píší poté lidi z novin, že navádím novináře k mediálnímu lynči a že jsem tím porušil loajalitu … Nemohu se ubránit pocitu, že se jedná o účelovou záležitost, která není ve skutečnosti postavená na reálných argumentech týkající se mé odvedené práce, ale je to osobní msta pana ředitele i Rady Českého rozhlasu, kteří se mnou mají dlouhodobě problém.“

V otevřeném dopise mu vyjádřili podporu ředitel Ústavu filosofie a religionistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jakub Čapek a ředitel Archivu Jana Patočky Ivan Chvatík a dalších zhruba 900 lidí. Fischer podle nich zavedl řadu inovativních změn, pozastavili se nad tím, že zaměstnanci stanice stále nevědí, kdo ji od ledna bude řídit.

V létě se Rada ČRo zabývala stížností na letní reprízu hudebně-literární koláže, v níž v dopoledním vysílání Vltavy zazněl úryvek z Hollinghurstova románu Linie krásy oceněného Man Bookerovou cenou obsahující slovo penis. Dotyčnou větu označili někteří členové rady za pornografii. Podle Fischera však nebyla tato kauza předmětem schůzky.

Stanici aktuálně poslouchá 48 tisíc denních posluchačů a 137 tisíc lidí týdně, což je nejméně v historii. Před programovými změnami a marketingovou kampaní na podzim 2017 přitom naladilo Vltavu každý týden 140 tisíc posluchačů a každý den 47 tisíc posluchačů. Před pěti lety Vltavu týdně poslouchalo kolem 200 tisíc příznivců týdně a zhruba 80 tisíc každý den. „K poklesu denního poslechu z 80 na 41 tisíc došlo v letech 2013-16, kdy byl dnešní generální ředitel Zavoral náměstkem pro program a měl Vltavu přímo na starost,“ napsal Fischer na svém Twitteru.

Vedení programu Českého rozhlasu nabídlo Fischerovi spolupráci na publicistických pořadech na stanici Vltava. Možnou spolupráci však dle vlastních slov za současných podmínek nepovažuje za představitelnou.

Sdílet článek: