Rakousko včera a dnes aneb finále Cyklu soudobé hudby PKF — Prague Philharmonia v Divadle NoD

Závěrečný, v pořadí šestý koncert Cyklu soudobé hudby PKF — Prague Philharmonia vyvrcholí v úterý 20. června 2023 v pražském Divadle NoD. Letošní sezonu, která nese podtitul „Cyklus S – světový!“, zakončí umělci rakouskou hudbou Arnolda Schönberga, Albana Berga, Olgy Neuwirth a Johannese Marii Stauda.

Úvod koncertu bude patřit dvěma hlavním představitelům hudby 20. století a zároveň hlavním tvářím Druhé vídeňské školy – Arnoldu Schönbergovi a jeho nejúspěšnějšímu žákovi – Albanu Bergovi. Zazní skladby z jejich komorní tvorby: Schönbergovo Ein Stelldichein pro hoboj, klarinet, housle, violoncello a klavír (1905) a Adagio pro housle, klarinet a klavír (1923–25, arr. 1956) Albana Berga.

Johannes Maria Staud, foto Elsa Okazaki

Stěžejní část večera je již tradičně věnována pohledu na současnou hudbu, v tomto případě na dvojici autorů reprezentující rakouskou scénu: skladatelka Olga Neuwirth (1968) a její smyčcový kvartet In the realms of the unreal (2009). Olga Neuwirth je i mimo jiné první skladatelkou-ženou, od které si objednala dílo Vídeňská státní opera. Johannes Maria Staud (1974), jehož skladby premiérovali například Berlínští filharmonici pod taktovkou Sira Simona Rattla nebo Vídeňští filharmonikové v čele s Danielem Barenboimem je rovněž autorem řady komorních děl. Finále tohoto koncertu bude patřit výběru z jeho skladeb pro klavírní trio – Für Bálint András Varga pro housle, violoncello a klavír z roku 2007.

Na koncertu vystoupí komorní sólisté, členové orchestru PKF — Prague Philharmonia a večer slovem provede dramaturgyně Cyklu S Hana Dohnálková. Bohatý program bude jednak tečkou za letošní sezonou seriálu soudobé hudby a zároveň posledním koncertem tohoto cyklu na scéně Divadla NoD. V jubilejní 30. koncertní sezoně přivítá orchestr své posluchače Cyklu soudobé hudby na novém místě – ve Studiu Švandova divadla na Smíchově.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější