První lahůdky 80. ročníku Pražského jara zveřejněny

Andris Nelsons. Foto: Marco Borggreve

Podle slov ředitele Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro Pavla Trojana bude následující jubilejní ročník nabitý tolika hvězdnými jmény a zajímavou dramaturgií, že se již dnes rozhodli odtajnit dvě velkolepé položky z mimořádného programu příštího roku. Pražské jaro 2025 ozdobí český debut Chicago Symphony Orchestra a historicky první festivalové vystoupení Boston Symphony Orchestra. V jejich čele stanou dirigenti Andris Nelsons a Jaap van Zweden. Vstupenky na oba koncerty jsou k dispozici už od 3. června 2024 na festival.cz. 

Jaap van Zweden. Foto: Hiroyuki Ito

Zatímco Chicagští symfonikové budou hrát v České republice poprvé, pro symfoniky z Bostonu to bude pražskojarní debut. Naposledy je čeští posluchači mohli naživo slyšet v roce 1993. Boston Symphony Orchestra bude 14. května 2025 řídit jeho současný šéfdirigent Andris Nelsons, který v Praze uvede v roce, kdy si připomeneme padesát let od úmrtí skladatele Dmitrije Šostakoviče, jeho Symfonii č. 11 a Houslový koncert č. 1 se sólistkou Baibou Skride. Právě nahrávka kompletu Šostakovičových symfonií bostonských symfoniků s Andrisem Nelsonsem pro vydavatelství Deutsche Grammophon získala tři Ceny Grammy. 

Chicago Symphony Orchestra vystoupí 20. května pod taktovkou Jaapa van Zwedena, který aktuálně završil své působení na postu šéfdirigenta Newyorských filharmoniků. Pod jeho taktovkou zazní Šestá symfonie Gustava Mahlera. Zajímavostí je, že v orchestru zasedají v houslové skupině i dva Češi – bratři Šimon a Matouš Michalovi.

Pavel Trojan připomíná několikerou symboliku vystoupení obou orchestrů, jež patří ke světové špičce: „Byl to právě první ročník Pražského jara, kde měl v roce 1946 svůj evropský debut legendární americký dirigent Leonard Bernstein, jehož návrat na festival v roce 1990 byl nakonec též jeho posledním evropským vystoupením. V roce 2025 si také připomeneme 80. výročí od konce druhé světové války, a právě Američané sehráli při osvobozování naší země zásadní roli. Stejně jako v případě letošního zahajovacího koncertu v podání Berlínských filharmoniků usilujeme o vystoupení orchestrů z Bostonu a Chicaga bez nadsázky desítky let. Na Pražském jaru 2025 se nám tuto náročnou misi konečně podaří naplnit, navíc s prvotřídními dirigenty a programy, s nimiž obě tělesa získala mezinárodní respekt a uznání.“  

Oba koncerty se uskuteční ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Vstupenky jsou k dispozici již nyní na webových stránkách Pražského jara www.festival.cz. Kompletní festivalový program bude zveřejněn 22. října. Prodej vstupenek na všechny koncerty 80. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro bude zahájen 24. října 2024.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější