Prožili dobu, která je hodlala vymýtit jako plevel. Postmoderní výtvarníci v Litomyšli

V litomyšlském zámeckém pivovaru se pod názvem „Generation one“ představí první generace českých postmoderních umělců, zabývajících se plastikou – mezi nimi Kolíbal, Gebauer, Nepraš a další. Výstava bude k vidění od 17. června do 6. července 2017.

Letos poprvé Smetanova výtvarná Litomyšl tematicky reaguje na hudební dramaturgii, respektive na uvedení Mahlerovy první symfonie „Titán“. Organizátoři výstavy – nadační fond Bohemian Heritage Fund a galerie Cermak Eisenkraft – odpovídají právě představením titánů české výtvarné scény, generace, která se narodila kolem roku 1930 a čelila tak velmi těžkému období těžkých dějin.

Vystaveni budou Karel Malich, Alena Kučerová, Jiří Hilmar, Kurt Gebauer, Eva Kmentová, Jiří Bielecki, Jan Koblasa, Vladimír Janoušek, Věra Janoušková, Karel Nepraš, Stanislav Kolíbal, František Kyncl, Jindřich Zeithamml a Aleš Veselý. V hlavních výstavních sálech vytvoří monumentální vertikální plastiky zástup, ohraničený dvěma dalšími díly – Úzkostí Otty Guttfreunda, který předznamenal nástup postmodernismu, a instalací Outside Itself výrazně mladšího Federica Díaze, která naopak reprezentuje vliv představované generace na dnešní sochařskou tvorbu. Všechna vystavená díla pocházejí ze soukromých sbírek a celá řada z nich tedy dosud nebyla veřejně vystavena.

Jan Koblasa, Obětiště panen, 1962

Kurátor výstavy David Železný k tvorbě představovaných umělců říká: „Spojuje je hodně. Třeba to, že nemalují. Štětec není a nikdy nebyl jejich nástrojem. Přesto se zdráhám nazvat tuto výstavu sochařskou. Ano, byli a jsou to sochaři, ale tvořili či tvoří v době, kdy klasicky cítěná socha je přece jen již zřejmým archaismem. Pak je ovšem také spojuje fakt, že prožili dobu, která hodlala progresívní české umění vymýtit jako plevel. Té době všichni bez výjimky čelili obrovskou autorskou odvahou. Právě ta z nich udělala první generaci českého postmoderního umění.“

Prezident nadačního fondu BHF Pavel Smutný, dodává: „Odvaha v uměleckém projevu i v osobním životě je rys, který v rámci práce našeho nadačního fondu dlouhodobě vyhledáváme a oceňujeme. A věřím, že i odvaha k mecenášství, činnosti s nejistým výsledkem, která si navíc vyžaduje velké osobní nasazení a dlouhodobé společenské angažmá, je někdy zárodkem velkých věcí. Druhou naší zásadou je dialog. Jsem rád, že se v praxi osvědčilo to, v co jsme doufali: dialog mezi hudební a výtvarnou dramaturgií festivalu je všestranně obohacující.“

Vernisáž výstavy Generation One se koná v den slavnostního zahájení festivalu, 16. června 2017, v 16:45, a potrvá až do 7. července. Kromě výstavy „Tohle není poesie! (Zhroucení citů)“ bude po dobu trvání hudebního festivalu Smetanova Litomyšl 2016 ve městě k vidění několik dalších výjimečných výstav včetně díla Magdaleny Jetelové v kryptě kostela Nalezení sv. Kříže a pokračování úspěšné výstavy Daniela Pešty ve White Gallery. Návštěvník Litomyšle bude mít v každém případě během června na výběr ze široké škály atraktivních uměleckých událostí. Více informací na vytvarnalitomysl.cz.

Sdílet článek: