Jan Hanuš 100 – na českých pódiích bude znít hudba jubilanta

2. května uplyne 100 let od narození hudebního skladatele Jana Hanuše (1915–2004), významné osobnosti hudebního života druhé poloviny minulého století. Projekt Jan Hanuš 100, organizovaný rodinou skladatele a Nadací Fr. A. Urbánka, si klade za cíl připomenout v průběhu jubilejního roku to nejpodstatnější z Hanušovy orchestrální, komorní a sborové tvorby v podání předních českých sólistů, orchestrů a hudebních těles – Česká filharmonie, Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, PKF – Prague Philharmonia či Orchestr Berg zařadí skladby Jana Hanuše v rámci svých abonentních koncertů a hudebních festivalů (Pražské jaro, Moravský podzim, Smetanova Litomyšl). Výsledkem je 29 koncertů na různých místech České republiky a 1 vědecká konference v Praze. U příležitosti Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech bude rovněž udělena cena Jana Hanuše. Více informací o projektu naleznete na www.janhanus100.cz

Nově také vznikly internetové stránky www.hanusjan.cz, platforma, informující o životě a díle skladatele a jednotlivých koncertech a akcích v rámci jubilejního projektu Jan Hanuš 100.

 

Jan Hanuš se narodil 2. května 1915 v Praze. Vyrůstal na Radlíku u Jílového u Prahy v nehudebním prostředí, do styku s hudbou přišel jako divadelní ochotník. Po absolutoriu obchodní akademie byl zaměstnán v nakladatelství František Augustin Urbánek a synové (František Augustin byl jeho dědeček), při čemž absolvoval pražskou konzervatoř, obor dirigování u Pavla Dědečka. Soukromě studoval skladbu u Otakara Jeremiáše. Za okupace a po osvobození byl vedoucím Urbánkova nakladatelství, členem výboru Přítomnosti, Společnosti Zdeňka Fibicha, Josefa Bohuslava Foerstera a Otakara Ostrčila. Působil jako redaktor Národního vydavatelství Orbis a do roku 1955 jako hlavní redaktor hudebního odboru Státního nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (odpovědný redaktor edice Musica Antiqua Bohemica). Založil a vedl hudební nakladatelství Panton, byl aktivním členem Svazu československých skladatelů. Dále byl také předsedou České společnosti pro hudební vědu, členem řídícího výboru ISME (Mezinárodní společnost pro hudební výchovu) a předsedou jeho české sekce, místopředsedou České hudební společnosti a Unie českých pěveckých sborů, členem festivalového výboru Pražského jara. Jako vedoucí redaktor se podílel na souborném kritickém vydání díla Antonína Dvořáka a Zdeňka Fibicha a spolupracoval na kritickém vydání děl Leoše Janáčka. Byl oceněn řadou státních vyznamenání v době komunistického režimu, která ale v roce 1989 vrátil. V roce 1995 obdržel Cenu České hudební rady a v roce 1999 Václav Havel udělil Janu Hanušovi za vynikající umělecké výsledky medaili Za zásluhy. Rovněž obdržel Cenu Bedřicha Smetany (1999) a v roce 2000 čestné občanství města Jirkova. V roce 2004 se v rámci festivalu Jílovské zpívání stal čestným občanem města Jílové u Prahy, které je neodmyslitelně spjato s jeho životem – v nedaleké vesnici Radlík strávila rodina Hanušových svá nejšťastnější léta. Do své smrti byl čestným předsedou Nadace Františka Augustina Urbánka, kterou založil. Byl patronem projektu Vocalissimo – Smíšený sbor středoevropské mládeže, a v letech 2002 a 2003 převzal záštitu nad mezinárodním hudebním festivalem Šumava-Bayerischer Wald. Jan Hanuš zemřel 30. července 2004 v Praze.

Sdílet článek: