úterý, 14. červen 2016

Příští Pražské jaro přijede zahájit Daniel Barenboim s Vídeňskou filharmonií

Napsal(a) 

Daniel Barenboim, foto Ivan Malý/Pražské jaro Daniel Barenboimfoto: Ivan Malý/Pražské jaro

71. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro před několika dny skončil, ale interpreti zahajovacího koncertu příštího ročníku už jsou známi: 12. a 13. května 2017 Pražské jaro otevře Vídeňská filharmonie s dirigentem Danielem Barenboimem. Tento orchestr, jejž mnozí řadí na pomyslnou první příčku světových orchestrů, na Pražské jaro zavítá teprve posedmé – pocty zahájit festival se jim dostává vůbec poprvé.

„Provedení Mé vlasti v podání Daniela Barenboima, velkého umělce a humanisty, během jedné hudební sezóny v Berlíně, v Praze při zahájení Pražského jara, ve Vídni, Linci, Kolíně nad Rýnem a Mnichově je definitivním potvrzením univerzálního významu tohoto českého národního pokladu,“ uvedl Roman Bělor, ředitel Pražského jara.

Daniel Barenboim se bude na svůj pražský koncert připravovat už během sezony. Smetanovu Mou vlast zařadil na program abonentního koncertu Staatskapelle Berlin 12. a 13. prosince 2016 v Berlíně. Jen několik dní poté dílo nastuduje s Vídeňskými filharmoniky a uvede jej na koncertech ve Vídni, Paříži a Kolíně nad Rýnem (16. až 21. prosince). S Vídeňskými filharmoniky Mou vlast zahraje také 11. května 2017 v Mnichově a po zahajovacích koncertech Pražského jara dílo uvedou ještě v Linci a opětovně ve Vídni. Zajímavostí je, že si Daniel Barenboim rovněž nechal zaslat videozáznam legendární Kubelíkovy interpretace z Pražského jara 1990.

Vídeňským filharmonikům jsou jednotlivé části Smetanova cyklu symfonických básní dobře známy – vždyť jen Vltavu podle archivních záznamů uvedli 49krát (poprvé v roce 1890 s Hansem Richterem, podruhé s Gustavem Mahlerem v roce 1900). Ovšem k provedení kompletního cyklu dojde teprve pošesté (prvně tak učinil Rafael Kubelík v letech 1958 a 1967, dále James Levine roku 1986 a Nikolaus Harnoncourt –  nejprve roku 2001 a následně na turné v roce 2010 v New Yorku, Linci a Vídni).

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.