Přihlášky do pátého ročníku Akademie MenART jsou otevřeny

Stipendijní Akademie MenART otevírá přihlášky do svého pátého ročníku. Cílem Akademie je podpora, vyhledávání a rozvoj mladých talentů spolu s možností inspirace, mentoringu a podpory samotných pedagogů. Akademie MenART je otevřena primárně pro žáky a pedagogy základních uměleckých škol, dále žáky 2. stupně ZŠ či studentům středních škol v doprovodu učitelů, kteří se jejich výuce věnují a kteří se chtějí posunout prostřednictvím práce se špičkovým profesionálem v oboru. V roce 2021 získala Akademie MenART akreditaci MŠMT v systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků. Přihlášky jsou otevřeny do 30. 3. 2022.

Přijatí studenti a jejich pedagogové získají stipendium na jeden školní rok společné práce s mentorem v rozsahu čtyř až šesti intenzivních pracovních setkání. Akademie MenART je studijním prostředím, které nemá ambici soutěžit, je cíleně zaměřeno na rozvoj talentu žáků a erudice pedagogů. Absolventi získávají rovněž příležitost veřejně prezentovat výsledky své práce na kulturních akcích, jakými jsou Pražské jaro, Národní festival Smetanova Litomyšl či Americké jaro a Smetanova výtvarná Litomyšl. Stipendisté rovněž dostanou příležitost se prezentovat v rámci stěžejních projektů celostátního festivalu ZUŠ Open.

Roli mentorů v oborech klasické hudby přijala již zavedená jména projektu – operní pěvkyně Kateřina Kněžíková, klavírní virtuosové a pedagogové Ivo Kahánek a Karel Košárek, koncertní mistr České filharmonie a PKF Prague Philharmonia, houslista Jan Fišer, flétnista, vyhledávaný pedagog na mezinárodní scéně Jan Ostrý. Do Akademie MenART nově vstupují přední koncertní umělci mezinárodního významu – kytarista a pedagog Pavel Steidl a violoncellistka Michaela Fukačová. Inspirativní setkání v hudebních žánrech bez hranic a autorské tvorbě povedou zpěvačka Radka Fišarová a skladatelka a interpretka Beata Hlavenková. Hornista a dirigent Radek Baborák se zaměří na práci se školními orchestry. Taneční umění přiblíží už počtvrté choreograf a tanečník Jan Kodet a „prkna, co znamenají svět“ otevře pro žáky a pedagogy literárně-dramatického oboru herec Ondřej Nosálek. MenART opět nabídne také práci na poli nejrůznějších výtvarných technik. Do ilustrace a animovaného filmu studenty zavede režisérka a výtvarnice Galina Miklínová a do výtvarné tvorby pedagog Pavel Mrkus a multimediální umělec Milan Cais.

Salon ZUŠ, foto Petra Hajská

Akademie MenART vznikla v úzké spolupráci s Nadačním fondem Magdaleny Kožené. Také jeho cílem je podpořit a zviditelnit význam uměleckého vzdělávání v naší společnosti. Akademie nabízí dvojici student – pedagog roční stipendium v rámci uceleného programu spolupráce s mentory, propojuje uměleckou praxi a vzdělávání a inspiruje k výměně zkušeností. Právě vlastní pozitivní zkušenosti z přístupu pedagogů vedly umělce k rozhodnutí stát se pro následující rok mentory. MenART též spustil webináře určené zejména pedagogům, rodičům i pokročilým studentům. Pilotní webinář na téma „Jak z trémy udělat svého pomocníka“ připravil klavírní virtuos a docent Hudební akademie múzických umění Ivo Kahánek a je dostupný na stránkách Akademie. S ohledem na vzrůstající zájem též Akademie připravuje jednodenní semináře MenART+ a stejně tak se věnuje setkávání s bývalými studenty v projektu MenART Reunion.

Sdílet článek: