Premiéry z děl Mozartova současníka J. K. Vaňhala

Ve stínu velkých jmen zůstávají neprávem pozapomenuti další velikáni české hudby. Jednoho z nich na svých nových zářijových koncertech představí orchestr Musica Florea. Český skladatel Jan Křtitel Vaňhal (1739–1813) působil kromě domácí půdy i ve Vídni, kde se stal členem „hvězdného kvarteta“, v němž hrál na violoncello spolu s W. A. Mozartem, J. Haydnem a K. Dittersdorfem.

Vaňhal za svého života napsal kolem 73 symfonií, více než 100 smyčcových kvartetů a přes 58 mší. Po jeho smrti jeho dílo upadlo v zapomnění, ale v průběhu 20. století se opět stalo velmi populárním, za nejvýznamnější Vaňhalovy hudební počiny jsou považovány jeho instrumentální koncerty. V zahraničí je v současnosti Vaňhal stále paradoxně mnohem známější než u nás. Jeho symfonie se ale začínají systematicky nastudovávat a nahrávat.

Musica Florea představí 10. září v pražském Klementinu a 11. září v Městském divadle v Jablonci nad Nisou novodobou světovou premiéru jeho Symfonie f-moll a mše Missa in C. V české premiéře také zazní i Requiem Es-dur.

Symfonie f-moll je komponovaná pro čtyři horny, to je poměrně neobvyklé nástrojové obsazení a určitě šlo o novátorský přístup ke skladbě,“ vyzdvihuje šéf orchestru Musica Florea Marek Štryncl zvláštnosti Vaňhalovy tvorby. „J. K. Vaňhal byl velmi všestranný, ovládal starý polyfonický styl i moderní styl klasicistního období. Jako autor známý je, ale spíš pro své jednoduché skladby, s nimiž se setkávají žáci a studenti na uměleckých školách nebo konzervatořích. Možná i proto je ve stínu ostatních svých současníků lehce odsunut a pozapomenut, ačkoli jeho velká symfonická díla jsou na vysoké úrovni,“ dodává.

Sdílet článek: