Předehra festivalu Za poklady Broumovska přivítá Viléma Veverku a Vilmu Cibulkovou

Dialog hudby a literatury v podání hobojisty Viléma Veverky a herečky Vilmy Cibulkové zazní v neděli 1. května v broumovském klášteře během „Předehry“ 17. ročníku festivalu Za poklady Broumovska. Komponovaný večer sestavený ze Shakespearových Sonetů, jejichž tématy jsou láska, krása, politika a pomíjivost života a citů, tedy témata svým vyzněním velmi současná, doplní skladby Georga Philippa Telemanna a Benjamina Brittena v podání sólového hoboje Viléma Veverky. Výběr sonetů přednese herečka Vilma Cibulková. Festivalová předehra se bude konat od 18 hodin v sále Dřevník, v zahradě broumovského kláštera.

Průvodním motivem 17. ročníku festivalu je „Krása dialogu“, celkový program festival zveřejní v průběhu dubna. Dialog mezi literaturou a hudbou ovšem bude akcentován již 1. května během festivalové předehry v podání hobojisty Viléma Veverky a herečky Vilmy Cibulkové.

Vilma Cibulková, foto Radioservis

Dialog hudby a architektury zarezonuje v premiérové skladbě rezidenčního skladatele festivalu Kryštofa Marka na zahajovacím koncertě festivalu. V sobotu 25. června zazní premiéra Koncertu pro harfu a malý orchestr. Skladba vzniká na objednávku festivalu, bude akcentovat téma broumovské skupiny kostelů a připomene výročí 300 let od úmrtí Kryštofa Dientzenhofera, stavitele kostelů broumovské skupiny, které budou letos v červenci zařazeny mezi národní kulturní památky. Na koncertě se představí i rezidenční sólistka festivalu, harfistka Kateřina Englichová.

Dialog mezi světovými hvězdami a pohraničním regionem rozvine festival během koncertů s izraelským pianistou Borisem Giltburgem, který vystoupí 16. července v Polici nad Metují, a německým violoncellistou Danielem Müllerem Schottem – ten provede na předposledním koncertě festivalu společně s klavírním partnerem Matthiasem Kirschnereitem díla Roberta Schumanna a Johannesa Brahmse. Festival plánuje v létě uvést koncert rakouské čtveřice mladých saxofonistů Aureum Saxophone Quartet, jejichž živý koncert před dvěma lety znemožnila pandemie koronaviru, a publiku se představili online; dále vystoupení Pawła Cala – vítěze oboru lesní roh Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně 2021, koncert hornistů Oliviera Darbellaye ze Švýcarska a Jense Plückera z Německa, nebo vystoupení slovensko-maďarského smyčcového orchestru Beliczay na závěrečném koncertě 27. srpna.

Dialog mezi generacemi je jedním z dlouhodobých cílů festivalu, který nabídkou koncertních příležitostí podporuje nejmladší umělce na začátku kariéry. Festivalovému publiku se tak představí laureát soutěže Concertino Praga 2021 i vítěz Broumovské klávesy, klavírista Jan Schulmeister, vítěz oboru lesní roh Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně, hornista Paweł Cal, nebo vítězové komorní kategorie soutěže Concertino Praga 2021, Duo Mráček–Pěruška. Na festivalových koncertech vystoupí tradičně i účastníci Letních hornových kurzů v čele s jejich lektory, sólohornisty nejvýznamnějších českých orchestrů, Zuzanou Rzounkovou (Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK) a Janem Vobořilem (Česká filharmonie).

Dialog mezi různými hudebními žánry si budou moci návštěvníci vychutnat v rámci festivalového finále na konci srpna i v rámci oblíbeného piknikového open air podvečera, na kterém se snoubí ambientní hudba s výhledy do broumovské krajiny. V pátek 29. července od 19 hodin vystoupí na kopečku nad Jízdárnou Hejtmánkovice Cimbálová muzika Milana Broučka spolu s Václavem Noidem Bártou.

Sdílet článek: