Pražští symfonikové zahrají netradičně perské skladby

Ve středu 6. a ve čtvrtek 7. listopadu zazní v Čechách vůbec poprvé celovečerní perský program. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK ho zařadil do svých abonentních řad a k jeho provedení pozval do Smetanovy síně Obecního domu íránského dirigenta Šahrdáda Roháního. Ten provede i dvě své skladby.

Současná íránská symfonická hudba bude tedy v rukou těch nejpovolanějších – teheránského rodáka a zřejmě nejvýznamnějšího íránského dirigenta a skladatele současnosti Roháního a mladého violoncellisty Kiana Soltaniho, který se narodil v rakouském Bregenzu v perské muzikantské rodině.

Projekt nazvaný „Hudba Persie“ ve FOKu navazuje na koncert věnovaný v březnu 2012 nedožitým 90. narozeninám mága filmové hudby Zdeňka Lišky, na němž zazněla hudba pro perského šáha Rézu Pahlavího a krásnou šáhbanu Farah. Tento koncert svedl jeho organizátory dohromady se třemi v Praze žijícími Íránci, s nimiž se nyní připravilo účinkování Šahrdáda Roháního v Praze.

Šahrdád Rohání (1954) je světoobčanem, usazeným od roku 1994 natrvalo ve Spojených státech amerických. Je ale také vítaným a oslavovaným hostem významných koncertů v Teheránu. Z jeho tvorby, která se rozpíná mezi klasickou, filmovou, jazzovou, etnickou a popovou hudbou, zazní v Obecním domě suita Perský záliv a jednovětá skladba Perská zahrada pro violoncello a orchestr. Suita Perský záliv vznikla v roce 2012 a téhož roku byla také premiérována Teheránským symfonickým orchestrem a sborem. Sám autor se ke skladbě vyjádřil takto: „Netoužil jsem složit hudbu, která by splňovala nároky symfonie. Mým cílem bylo hudebním jazykem zpodobnit Perský záliv a další místa mé rodné země. Když čtete názvy vět a k tomu nasloucháte tónům, hudba vás tam přenese.“

Třetím autorem v programu Hudby Persie je rovněž v USA žijící íránská skladatelská legenda Ahmad Pejman (1937), který se představí dvěma kratšími skladbami Hajji Firuz a Sargarmihaa . Obě se vztahují k perskému novému roku, jenž se nazývá Norouz a připadá na jarní rovnodennost. Koncert uzavře hýřivá Sargarmihaa , což znamená obveselení.

Mezi perskými originály zazní velice známý kus Na perském trhu anglického skladatele Alberta Williama Ketèlbeye (1875–1959). Formálně náleží mezi tzv. miniaturní symfonické básně, přičemž skladatel v partituře načrtává tento příběh: Karavana se přibližuje – Žebráci na trhu (Bakšiš, bakšis, Alláhu!) – Přichází krásná princezna – Žongléři – Uspávači hadů – Trhem prochází kalif – Znovu vykřikují žebráci – Princezna odchází – Také karavana putuje dál – Trh tichne… Zařazení této skladby nabídne zajímavé srovnání, jak si Evropané v 1. polovině 20. století představovali perskou hudbu.

[block background=“#e5e5e5″]6. a 7. 11.2013, 19.30   Smetanova síň Obecního domu

dirigent:

ŠAHRDÁD ROHÁNÍ

interpret:

SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK

sólisté:

KIAN SOLTANI (violoncello)[/block]

Sdílet článek: