Pražští konzervatoristé poměří síly s juniorskými americkými orchestry

V červnu do Prahy zavítají hned tři renomované orchestry mladých z USA. Na jednom z koncertů cyklu Musica Orbis vystoupí i čeští studenti ze Smyčcového orchestru Pražské konzervatoře. Tělesa z Colorada, Kalifornie nebo orchestr při konzervatoři v Bostonu se představí v rámci mezinárodního koncertního cyklu Musica Orbis ve Dvořákově síni Rudolfina a v kostele sv. Šimona a Judy a přivezou hudbu americkou, světovou i českou.

První červnový koncert 11. 6. v Rudolfinu bude patřit hned dvěma orchestrům současně: Denver Young Artists Orchestra, který je držitelem prestižního ocenění The American Prize za provádění amerických děl, a Smyčcovému orchestru Pražské konzervatoře. Ten byl založen již v 60. letech 20. století a mezi jeho nejvýraznější úspěchy z poslední doby patří zařazení do koncertního cyklu Spolku pro komorní hudbu při České filharmonii v letech 1998 a 2011. Studenty z Pražské konzervatoře bude dirigovat Chuhei Iwasaki, mladý dirigent japonského původu, který se představil již s většinou předních českých orchestrů a v roce 2018 debutoval na MHF Pražské jaro. Oba orchestry vystoupí samostatně, ale posluchači se mohou těšit i na společné provedení skladeb autorů propojujících oba národy: Antonína Dvořáka a George Gershwina.

New England Conservatory Youth Philharmonic Orchestra, foto Andrew Hurlbut

Druhý červnový večer 20. 6. tamtéž představí americký orchestr New England Conservatory Youth Philharmonic Orchestra, který tvoří vybraní studenti přípravné školy této prestižní konzervatoře v Bostonu. Absolventem této instituce je mimo jiné i přední český klavírista mladé generace Lukáš Vondráček. Orchestr se do Prahy vrací po sedmi letech s náročnou dramaturgií – pod taktovkou Davida Loebela zazní mimo jiné Mahlerova symfonická báseň Totenfeier a Pátá symfonie Ludwiga van Beethovena.

I následující koncert cyklu bude patřit americkým interpretům, tentokrát Marin Symphony Youth Orchestra z Kalifornie, kteří vystoupí 23. 6. v Kostele sv. Šimona a Judy. Orchestr má více než šedesátiletou tradici a jeho absolventi pokračují ve své hudební kariéře například na univerzitách Yale, Harvard, Julliard, Curtis, či Eastman. Většina bývalých členů orchestru dnes hraje ve významných městských tělesech po celých Spojených státech. V Praze orchestr představí pod vedením dirigentky Ann Krinitsky mimo jiné i českou hudbu – díla Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany.

Sdílet článek: