pondělí, 10. červen 2019

Pražští konzervatoristé poměří síly s juniorskými americkými orchestry

Napsal(a) 

, foto Andrew Hurlbut foto: Andrew Hurlbut

V červnu do Prahy zavítají hned tři renomované orchestry mladých z USA. Na jednom z koncertů cyklu Musica Orbis vystoupí i čeští studenti ze Smyčcového orchestru Pražské konzervatoře. Tělesa z Colorada, Kalifornie nebo orchestr při konzervatoři v Bostonu se představí v rámci mezinárodního koncertního cyklu Musica Orbis ve Dvořákově síni Rudolfina a v kostele sv. Šimona a Judy a přivezou hudbu americkou, světovou i českou.

První červnový koncert 11. 6. v Rudolfinu bude patřit hned dvěma orchestrům současně: Denver Young Artists Orchestra, který je držitelem prestižního ocenění The American Prize za provádění amerických děl, a Smyčcovému orchestru Pražské konzervatoře. Ten byl založen již v 60. letech 20. století a mezi jeho nejvýraznější úspěchy z poslední doby patří zařazení do koncertního cyklu Spolku pro komorní hudbu při České filharmonii v letech 1998 a 2011. Studenty z Pražské konzervatoře bude dirigovat Chuhei Iwasaki, mladý dirigent japonského původu, který se představil již s většinou předních českých orchestrů a v roce 2018 debutoval na MHF Pražské jaro. Oba orchestry vystoupí samostatně, ale posluchači se mohou těšit i na společné provedení skladeb autorů propojujících oba národy: Antonína Dvořáka a George Gershwina.

New England Conservatory Youth Philharmonic Orchestra, foto Andrew Hurlbut New England Conservatory Youth Philharmonic Orchestrafoto: Andrew Hurlbut

Druhý červnový večer 20. 6. tamtéž představí americký orchestr New England Conservatory Youth Philharmonic Orchestra, který tvoří vybraní studenti přípravné školy této prestižní konzervatoře v Bostonu. Absolventem této instituce je mimo jiné i přední český klavírista mladé generace Lukáš Vondráček. Orchestr se do Prahy vrací po sedmi letech s náročnou dramaturgií – pod taktovkou Davida Loebela zazní mimo jiné Mahlerova symfonická báseň Totenfeier a Pátá symfonie Ludwiga van Beethovena.

I následující koncert cyklu bude patřit americkým interpretům, tentokrát Marin Symphony Youth Orchestra z Kalifornie, kteří vystoupí 23. 6. v Kostele sv. Šimona a Judy. Orchestr má více než šedesátiletou tradici a jeho absolventi pokračují ve své hudební kariéře například na univerzitách Yale, Harvard, Julliard, Curtis, či Eastman. Většina bývalých členů orchestru dnes hraje ve významných městských tělesech po celých Spojených státech. V Praze orchestr představí pod vedením dirigentky Ann Krinitsky mimo jiné i českou hudbu – díla Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.