středa, 13. listopad 2019

Pražský filharmonický sbor slaví 85 let své existence: V Rudolfinu s Honeggerovým Králem Davidem

Napsal(a) 

 , foto Petra Hajská foto: Petra Hajská

V prosinci letošního roku uplyne přesně pětaosmdesát let od doby, kdy se sbormistr Jan Kühn rozhodl založit smíšený sbor pro účely živého vysílání Foersterovy Debory na Radiojournalu. Přímý přenos pod taktovkou Otakara Jeremiáše byl prvním vystoupením sboru pod jménem Sbor Radiojournalu. Po několika obměnách názvu vznikl v roce 1969 ten současný, Pražský filharmonický sbor, který se rychle zapsal nejen na domácí kulturní scéně, ale i v zahraničí.

Mezi velké úspěchy sboru patřilo například uvedení Mahlerovy Symfonie tisíců v milánské La Scale (1970), Dvořákových Svatebních košil na Mnichovském hudebním festivalu (1977) nebo rezidenční působení na operním festivalu v italském Pesaru po celá 80. léta.

K oslavám 85. výročí si sbor vybral zřídka uváděné oratorium Král David Arthura Honeggera. Pod vedením dirigenta Lukáše Vasilka se jako host představí pražskému publiku Vlámský symfonický orchestr a sólisté Kateřina Kněžíková, Markéta Cukrová a Ondřej Koplík. Partu vypravěče se ujme Jaromír Meduna. „Dramatický žalm“, jak bývá Honeggerův Král David nazýván, se i v zahraničí objevuje především na velkých koncertních pódiích. Jeho původní čtyřhodinová verze pro komorní soubor měla velký úspěch, ale dnes je téměř neznámá. Pražský filharmonický sbor uvádí verzi druhou z roku 1923 s vypravěčem, kterou v loňské sezoně představilo s velkým úspěchem ostravskému publiku na MHF Leoše Janáčka (podrobnou recenzi můžete číst zde).

Výroční koncert se uskuteční v sobotu 7. prosince ve Dvořákově síni Rudolfina. Součástí koncertu bude také výstava fotografií na 1. balkoně, kde fotografka a zároveň členka sboru Martina Kritznerová představí nejzajímavější momenty z cest PFS pod názvem Letem sborovým světem.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.