Pražský filharmonický sbor mezi Zubinem Mehtou a festivalem v Bregenz

„Vedle sólistů byl velkou hvězdou večera sbor (spojení Izraelského sboru Garyho Bertiniho s Pražským filharmonickým sborem). Dávno jsme neslyšeli sborový výkon s tak působivým, výrazným, tvárným a přesným zvukem…“ Pražský filharmonický sbor sbírá pochvalné kritiky za svoje letní účinkování na několika projektech zároveň. Během prázdnin se část sboru vydala s hlavním sbormistrem Lukášem Vasilkem na festivaly ve švýcarském St. Gallen, do rakouského Bregenzu a část se pod vedením Zubina Mehty podílela na koncertním provedení Turandot v Izraeli.

Na festivalu v St. Gallenu spoluúčinkoval PFS při provedení Catalaniho opery Loreley v nastudování amerického režiséra Davida Aldena a švýcarského dirigenta Stefana Bluniera a v Mši e moll pod taktovkou Otto Tauska. V Bregenzu se sbor podílel na 26 představeních Bizetovy Carmen na Jezerní scéně v režijním nastudování Kaspera Holtena pod taktovkou italského dirigenta Paola Carignaniho. Ve Festivalovém domě potom vystoupil v Rossiniho Mojžíši v Egyptě, a to v nastudování Enrique Mazzoly a nizozemské režisérky Lotte de Beer.

Turandot s Izraelskou filharmonií, foto Shai Skiff

„Biblický děj se spolu s davovými scénami odehrává ve strhujících pasážích pro sbor, ansámbl a orchestr. Stěžejní role zde náleží zejména sboru – ideální úkol pro zde již dlouho vysoce ceněný Pražský filharmonický sbor se silným hlasem pod vedením Lukáše Vasilka, který se této výzvy zhostil znamenitým způsobem. Sám sbor za rozbřesku světla po vítězství nad temnotou je příkladem toho, jaký by měl být projev dobrého operního sboru – zářící, plný výrazu, vyzařující sílu a dynamiku. Ještě dlouho nám bude v uších znít působivá lyrická modlitba Izraelitů za lepší život z třetího dějství,“ píše se ve švýcarském časopise Kultur.

V červenci se část PFS se sbormistryní Miriam Němcovou podílela na šesti koncertních provedeních Pucciniho Turandot Izraelskou filharmonií, kterou dirigoval Zubin Mehta. Už teď jsou jasné plány na příští rok, kdy se PFS vrátí k Izraelské filharmonii v nastudování Rossiniho Stabat mater, tentokrát pod vedením Gianandrea Nosedy. V St. Gallenu se bude podílet na zřídkakdy uváděné Pucciniho opeře Edgar a v Bregenzu doplní Bizetovu Carmen spoluúčinkování v opeře Beatrice Cenci od německého skladatele Bertholda Goldschmidta.

Svou 83. sezonu zahájí PFS koncerty na Dvořákově Praze, 13. a 14. září bude zpívat Dvořákovo Requiem pod vedením Jakuba Hrůši a o deset dní později Dvořákovo Te Deum s Vídeňskými symfoniky a Tomášem Netopilem.

Sdílet článek: