Praha v červenci 2022 hostí festival Sounds of Žofín na počest Karla Husy

Na festivalu dechové hudby Sounds of Žofín se představí 1 800 hudebníků z celého světa, kteří během čtyř dní odehrají 32 koncertů. Festival se koná v rámci konference Světové asociace symfonických kapel a souborů WASBE (World Association of Symphonic Bands and Ensembles). 20. ročník konference vzdá zvláštní hold česko-americkému skladateli Karlu Husovi, jehož Hudba pro Prahu 1968 je ikonickým dílem symfonického dechového repertoáru, a s ročním covidovým zpožděním připomene také 100. výročí narození tohoto skladatele.

Hlavním dějištěm festivalu je palác Žofín, v jehož Velkém sále se představí přední světové dechové orchestry ze Španělska, Německa, Nizozemska, Itálie, Švýcarska, Jižní Koreje, Kanady, Spojených států a samozřejmě z České republiky. Českou republiku budou reprezentovat dva přední vojenské orchestry: Hudba Hradní stráže a Policie ČR (dirigent Václav Blahunek) a Ústřední hudba Armády České republiky (dirigent Jaroslav Šíp). V rámci festivalu proběhne také skladatelská soutěž WASBE, ve které budou soutěžit nové kompozice pro dechové orchestry.

Václav Blahunek, foto Policie ČR

Odpolední koncertní vystoupení českých i zahraničních souborů se uskuteční v Sala terreně Valdštejnské zahrady pod Pražským hradem v rámci festivalu Fringe, který je doprovodným programem konference.

Unikátním prvkem Sounds of Žofín je Dechový orchestr mladých WASBE, jehož členové budou vybráni z mladých uchazečů z celého světa. Po dobu festivalu budou pod odborným vedením dirigentů Tima ReynisheMarka Prášila studovat program převážně z české hudby a v sobotu 23. července odehrají na Žofíně závěrečný koncert.

Na závěrečném galakoncertu festivalu v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě vystoupí Hudba Hradní stráže a Policie ČR s programem, jehož součástí bude světová premiéra Kůmské věštby Jana Zástěry (*1984).

Mezinárodní konference WASBE 2022 se bude konat k poctě Karla Husy (1921–2016), rodáka z Prahy, který je ve světě známý jako spolutvůrce symfonického dechového repertoáru. Jeho Hudba pro Prahu 1968 měla ve světě více než 17 tisíc repríz, je stručně nazývána ‚Prague‘, a tedy všichni hudebníci a posluchači se chtějí do živé Prahy přijet podívat a zažít její krásu. Karel Husa byl pragmatik a svým studentům kompozice radil mimo jiné: ‚Kdo chce být v dnešní době hrán, měl by psát pro symfonický dechový orchestr‘. Sám zkomponoval sedmnáct skladeb pro symphonic band, které jsou permanentně prováděny po celém světě!“ řekl Václav Blahunek, umělecký ředitel Festivalu a šéfdirigent Hudby Hradní stráže a Policie ČR, který je zároveň jako jediný Čech členem předsednictva WASBE.

Ústřední hudba Armády České republiky, foto Petr Dyrc

Karel Husa je pouze jedním z několika českých skladatelů, kteří se významně zapsali do repertoáru dechových souborů – a zapsal se skutečně světově, kompozici si u něj zadala například i Newyorská filharmonie. Mezi další významná jména, jejichž díla na konferenci zazní, patří Julius Fučík a Václav Nelhýbel. Vzhledem k tomu, že se Husa i Nelhýbel usadili v USA v době, kdy bylo Československo pod komunistickou nadvládou, není jejich dílo v zemi jejich narození příliš známé. Konference WASBE tak bude zároveň příležitostí, jak jejich hudbu „vrátit domů“ českému publiku.

Zajímavé pohledy na mnohostrannou symfonickou dechovou tradici přinese přednáškový program konference čítající více než 30 přednášek, který se uskuteční v Rytířském sále paláce Žofín. K vidění bude take výstava hudebních nástrojů místních i zahraničních výrobců a notových materiálů.

Sdílet článek: