Prague Philharmonia do 31. sezony s novým jménem a novou grafickou podobou

Představení programu 31. koncertní sezony Prague Philharmonia. Zdroj: www.prgphil.cz

Pražská komorní filharmonie, která před třiceti lety rozčeřila vody nejen pražského koncertního života svým entuziasmem a péčí o detailní interpretaci a stylovost, jak požadoval její zakladatel Jiří Bělohlávek, dnes oznámila program své 31. sezony. V průběhu let orchestr změnil název na PKF – Prague Philharmonia, ode dneška se jmenuje Prague Philharmonia. Změna názvu souvisí i s novým grafickým ztvárněním identity orchestru – nejen jeho loga a grafických prvků, ale i nových barev a svěžího vizuálního stylu, které navrhl uznávaný grafik a designér Pavel Fuksa.

Prague Philharmonii i nadále povede její umělecký ředitel a šéfdirigent Emmanuel Villaume, který sestavil dramaturgii orchestrálního cyklu A. Na pódiu pražského Rudolfina se vystřídají dirigentské hvězdy Louis Langrée, Angus Webster či Novozélanďanka Gemma New a slavní sólisté István Várdai, Barry Douglas, Nicholas Brownlee, Stathis Karapanos či Hyuk Lee. 

Emmanuel Villaume, šéfdirigent a umělecký ředitel Prague Philharmonia.
Zdroj: www.prgphil.cz

Vedle orchestrálního cyklu si posluchači mohou vybrat z dalších čtyř řad: K – komorního cyklu, S – koncertů soudobé hudby, D a F – klasické hudby pro nejmladší posluchače a Lobkowicz abonmá, propojujícího hudbu, krásné prostředí a donátorství. 

Jak zdůraznil Emmanuel Villaume, orchestr od samého počátku charakterizovaly poctivost, integrita, virtuozita, vřelost a entuziasmus a z nich těleso dodnes neslevilo. Co nás tedy čeká v příští sezoně?

Orchestrální cyklus A – nejvýznamnější události a sólisté

Orchestrální cyklus A, tradičně se odehrávající v pražském Rudolfinu, bude mít devět večerů, na které orchestr pozval nejlepší světové sólisty a dirigenty. Zahajovací koncert, který se bude konat 26. října 2024, bude zasvěcen české hudbě – Bedřichu Smetanovi, Antonínu Dvořákovi, Vítězslavu Novákovi a Karlu Husovi. Husovy Serenády pro dechové kvinteto, smyčce, xylofon a harfu se zhostí cenami ověnčený soubor Belfiato Quintet. Skladby českých skladatelů, kterými orchestr uctí rok České hudby a letošní Smetanovo jubileum, posluchače naladí také na další koncerty cyklu A, které budou naopak věnovány velikánům světového hudebního nebe – Mozartovi, Beethovenovi a Mendelssohnovi-Bartholdymu. Zazní například Beethovenova Eroica nebo Mendelssohnův Klavírní koncert, a to v podání vítěze prestižní mezinárodní Long-Thibaudovy klavírní soutěže v Paříži Hyuka Lee. Dalším lákadlem sezony bude také Mozartův Flétnový koncert, který pod vedením Lukasze Borowicze zahraje charismatický Stathis Karapanos. Ten v loňském roce s orchestrem Prague Philharmonia natočil kompletní flétnový repertoár Krzysztofa Pendereckého pro prestižní vydavatelství Warner Classics.

Lobkowicz abonmá – propojení hudby a setkávání 

Osmý ročník donátorské abonentní řady Prague Philharmonia Lobkowicz abonmá představí během čtyř večerů nejvýraznější talenty současné světové hudební scény. Na prvním koncertu ve výjimečném prostoru Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě, který se konal 4. dubna, si posluchači užili vystoupení ázerbájdžánského violoncellisty Jamala Aliyeva. Druhý, tradičně červnový koncert, povede hudební ředitel a šéfdirigentPrague PhilharmoniaEmmanuel Villaume.„Vážím si každé chvíle, kterou mohu s Prague Philharmonia strávit, a cítím, že naše společné nadšení a láska k hudbě se jen a jen prohlubují,“ dodává Villaume. V září bude tato abonentní řada pokračovat společným sólovým vystoupením fagotisty Prague Philharmonia Tomáše Františe a hvězdné fagotistky Sophie Dervaux. Mezzosopranistce Helen Charlston, čerstvé držitelce prestižního ocenění Gramophone Award a vítězce BBC Music Magazine Vocal Award 2023, bude patřit říjnový večer této řady. Nový program této řady bude oznámen a její předprodej zahájen hned druhý den po závěrečném koncertu, a to 23. října 2024. 

Kateřina Kalistová, ředitelka Prague Philharmonia. Zdroj: www.prgphil.cz

Komorní cyklus K – poznávání neobvyklých nástrojů

Komorní cyklus vsadil v 31. koncertní sezoně Prague Philharmonie na téma „jiné nástroje“. Chce tak poukázat na význam méně známých nástrojů, které jsou sólově zřídka uplatňovány. Posluchači se mohou těšit na basklarinet, kontrafagot, anglický roh, barokní fagot, barokní hoboj, violu d’amore, harfu, ale také tubu, marimbu či kytaru.

Pozvání přijali přední čeští i světoví umělci. Komorní řadu zahájí 23. září americká klavíristka Bethany Danel Brooks společně se zkušeným španělským kytaristou Àlexem Garrobé a Fama Quartetem. Klarinetistka Anna Paulová spolu s Triem Clavio vystoupí v roli basklarinetistky na druhém komorním koncertu 14. října. Na závěrečný koncert 9. června 2025 přijal pozvání Ondřej Šindelář, který bude hrát na barokní fagot.

Cyklus soudobé hudby S – jediný svého druhu

Prague Philharmonia je jediným orchestrem v České republice, který se soustavně věnuje soudobé hudbě a který má svou vlastní abonentní řadu věnovanou čistě tomuto žánru. V sezoně 2024/2025 oslaví Cyklus soudobé hudby 20. výročí svého působení. Hana Dohnálková, dramaturgyně a moderátorka této „hudební talk show“, přivítá během šesti večerů významné osobnosti současné české a slovenské hudební scény. Svět hudby se protne se světem výtvarného umění, literatury či filmu. Pozvání přijali mimo jiné skladatelé Miloš Štědroň, Vladimír Franz, Petr Kotík (v hudebním duelu s Philipem Glassem), Marián Lejava, Kateřina Horká,laureáti mezinárodní skladatelské soutěže Konvergencie 2023, Karel Havlíček či Vadim Petrov

Cyklus D a E – klasická hudba pro nejmladší posluchače

Oblíbený cyklus koncertů pro děti a rodiče v Rudolfinu nesmí chybět ani v 31. sezoně Prague Philharmonia. Úspěšný tvůrčí tým, složený z režiséra Jiřího Adámka Austerlitze, hudebního dramaturga Matěje Kroupy a scénografky Ivany Kanhäuserové, připravil pro diváky nový program, který je snovou formou vtáhne do fantazijního světa klasické hudby. Čtyři koncerty ukážou, co všechno může být její pomocí vyjádřeno – milovaná česká krajina, tajemní duchové, snové světy, ale i osudové okamžiky našich životů. 

Na zahajovacím koncertu 5. října orchestr zahraje známé skladby Antonína Dvořáka, na dalších pak slavné melodie z Dukasovy symfonické básně Čarodějův učeň či Mozartovu Malou noční hudbu. V roli hudebních průvodců opět zazáří známá dvojice herců Magdalena Borová a Daniel Šváb. 

Ukázka nového vizuálního stylu Prague Philharmonia z dílny Pavla Fuksy. Zdroj: www.prgphil.cz
Sdílet článek: