Podzimní festival duchovní hudby Olomouc do druhé poloviny

Koncertem ve středu 4. 10. v bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku se Podzimní festival duchovní hudby Olomouc letos dostává do své druhé poloviny. Program je tentokráte věnován české barokní hudbě, která vznikala v inspirativním prostředí piaristických klášterů. Interpretace se ujal soubor Capella Regia Musicalis s dirigentem Robertem Hugem a chlapeckým sborem Pueri gaudentes. Vedle známých autorů, jako je František Xaver Brixi, představí soubor pozoruhodné kompozice řádových bratrů Antonína Mašáta, Vojtěcha Pelikána, Jana Offnera či Johanna Ferdinanda Richtera. Co skladba, to milé překvapení. Piaristé byli vzdělaným řádem, který pěstoval hudbu soustavně, systematicky a podporoval a vyhledával talenty mezi svými studenty a bratry. Tradice, kterou je třeba objevovat.

Rekonstrukcí původní podoby oratoria Arthura Honeggera Král David se v sobotu 7. 10. v dómu sv. Václava představí Orchestr BergPeterem Vrábelem. V souvislosti s tímto koncertem si festival zaslouží zvláštní pochvalu, protože to bude opět po dlouhé době představení, které uvede toto významné Honeggerovo dílo v komorní původní verzi. Včetně promyšleného světelného doprovodu a hereckých akcí.

TV Noe a rozhlasová stanice Vltava pořizují záznam koncertu ve středu 11. 10. v chrámu sv. Cyrila a Metoděje, kde zazní jazzová suita Petra Kořínka Cronica Domus Sarensis / Kronika kláštera žďárského. Vzhledem k tradici olomouckého festivalu žánrově nezvyklý koncert. Nicméně je třeba uznat, že festival přece jen doznal oproti rokům minulým určité změny. Je žánrově pestřejší, pořadatelé uvádějí nejen známá díla, posluchačsky čitelná a osvědčená ve svém klasickém obsazení, ale pouští se i do skladeb na hranici žánrů, koncerty svěřují ojedinělým nástrojovým souborům a hranici duchovnosti posouvají od jasných liturgických funkcí zvolených skladeb k širšímu pojetí duchovna a víry. Závěr festivalu bude patřit Filharmonii Brno, Filharmonickému sboru Brno a tradičně i dirigentovi Jaromírovi M. Krygelovi, kteří společně realizují 14. 10. v chrámu P. M. Sněžné Vocalise Sergeje Rachmaninova a rozsáhlou Messa di Gloria pro tenor, bas, sbor a orchestr Pietra Mascagniho, která se hraje ojediněle, protože má kompozičně blízko k autorově operní tvorbě a je místy technicky (i pro orchestr) velice náročné.

Sdílet článek: