Počátky online not v Čechách

Parta hudebních nadšenců okolo podnikatele a muzikanta Pavla Sehnala se před několika lety rozhodla podpořit přepisování not do elektronické podoby s cílem vytvořit elektronický notový portál. Vznikl spolek Národní notový archiv a výsledkem je web SuperNoty. Na on-line portálu je dnes k dispozici 191 000 skladeb ze všech epoch, stylů, žánrů, notové materiály pro různé nástroje, zpěv, sbory i rozličná hudební uskupení. Nejen že se podařilo začít budovat rozsáhlou databázi a archiv skladeb, ale rozjel se i projekt věnující se digitalizaci skladeb českých autorů, které jsou tak archivovány pro další pokolení a dostupné nyní široké laické i odborné veřejnosti.

Počátky ale nebyly jednoduché. Do roku 2015 v Čechách nebyly zkušenosti s tak širokým on-line portálem, který by navíc nabízel skladby interaktivně, tedy s možností úprav. Začínalo se prakticky od nuly. Nejdříve bylo potřeba vše ošetřit po legislativní stránce, uzavřít smlouvy s autory, aranžéry, notografy, tvůrci a zastupujícími organizacemi. Nedílnou a náročnou součástí bylo naprogramování celého webu. Současně se volil notační sytém a výběr padl na jeden z nejkvalitnějších digitálních notačních programů – Sibelius, který uznávají profesionálové v oboru. Digitalizace not je tak v nejvyšší možné kvalitě, notografové zaručují krystalicky čistý zápis, program navíc nabízí muzikantům zajímavé možnosti. Na Supernotách lze vybranou skladbu transponovat do jiné tóniny, nebo transkribovat pro různé nástroje, přehrát si hudební linku skladby. Portál je interaktivní a lze například upravovat export partitur.

V první fázi projektu se na přepisování podílel tým 50 specialistů z celé ČR, skladby před uveřejněním dodnes procházejí schvalováním vysokoškolsky vzdělaných vedoucích notografů. Přepisování probíhá někdy skutečně z velmi zašlých papírových partitur, jindy notografové obdrží pouze zvukový záznam a také se stává, že se digitalizuje skutečný hudební skvost, který je tak vůbec poprvé veřejně vydán. Například se díky spolupráci se Středočeským krajem podařilo digitalizovat „ztracené“ partitury českého skladatele Jana Křtitele Vaňhala, které ležely v zaprášené krabici muzea. Snažíme se také o projektu dát vědět široké veřejnosti, aby se nám podařilo opravdu zachránit a popularizovat naši hudební historii. Protože díky těmto kořenům si pak každá doba vytváří a skládá tu „svou“ muziku.

Za první čtyři roky se týmu Supernot podařilo digitalizovat více než 10 000 skladeb českých, moravských, slezských a slovenských autorů, a to jak děl z minulosti, tak i skladby současných autorů. Přepisovaly se skladby barokní, moderní, duchovní, pop, rock, jazz, skladby autorů zvučných jmen i současní skladatelé vážné hudby. Nemalou část zahrnoval i přepis tvorby z oblasti folku, country, pozornost jsme věnovali i lidové tvorbě a například některé lidové písničky jsou ke stažení zcela zdarma. Všem muzikantům je dnes k dispozici portál s širokou nabídkou skladeb, které jsou přístupné kdykoli a kdekoli. A navíc se podařilo zachránit noty, které by bez digitalizace Národním notovým archivem byly možná ztraceny.

Sdílet článek: