Plameny a Řecké pašije: Dvě nominace na International Opera Awards pro dvě domácí inscenace

Nominace na prestižní ceny The International Opera Awards letos získaly dvě inscenace domácích národních divadel – pražské uvedení Plamenů Erwina Schulhoffa bylo nominováno v kategorii „Rediscovered Work“ čili Znovuobjevené dílo, brněnská inscenace Řeckých pašijí Bohuslava Martinů pak v kategorii „New Production“, tedy Nová produkce. Vyhlášení proběhne 28. listopadu v madridském Teatro Real.

Inscenaci opery Plameny Erwina Schulhoffa, uvedla v červnu 2022 Opera Národního divadla a Státní opera v rámci cyklu Musica non grata. Rekonstrukce české verze surrealistického díla z roku 1932, které ve Státní opeře připravil španělský režisér Calixto Bieito a hudebně jej nastudoval dirigent Jiří Rožeň, se ocitla ve společnosti produkcí Frankfurtské opery, Odyssey Opera, Theater Dortmund, Deutsche Oper Berlin a Festivalu v Glyndebourne.

Je pro nás nesmírnou ctí, že se tento titul ocitl mezi nominovanými na takto prestižní cenu. I pro mě to byla jedna z největších událostí minulé sezony, která se dočkala skvělých mezinárodních recenzí a i nadále dokazuje, že projekt Musica non grata nesmazatelně zapisuje Operu Národního divadla a Státní operu na evropskou operní mapu,“ vyjádřil se k této nominaci Per Boye Hansen, umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery. Operu bude možné v této sezoně naposledy zhlédnout 17. a 26. listopadu ve Státní opeře a 20. listopadu bude uvedena v rámci mezinárodního hudebního festivalu Janáček Brno 2022 v Janáčkově divadle.

Opera Bohuslava Martinů Řecké pašije, kterou nastudovala Janáčkova opera Národního divadla Brno pod vedením režiséra Jiřího Heřmana a dirigenta Roberta Kružíka, měla premiéru v Janáčkově divadle 5. listopadu 2021 a vznikla jako součást festivalu Janáček Brno 2020. „Nominace je pro náš soubor a samozřejmě také pro mě skvělou zprávou, které si velmi vážím. Těší mě, že práci našeho souboru se dostává mezinárodního uznání, o to víc, že ocenění je spojeno s dílem českého skladatele Bohuslava Martinů,“ dodává k nominaci Jiří Heřman, šéf Janáčkovy opery NdB a režisér inscenace.

Martinů: Řecké pašije, foto Marek Olbrzymek

Skladatel Bohuslav Martinů, který sám zažil osud uprchlíka, z opery vytvořil dílo velkého humanistického poselství o síle víry, které je aktuální do dnešních dní. V roce 2023 bude v Janáčkově divadle možné zhlédnout několik představení Řeckých pašijí: 22. února (s lektorským úvodem), 5. března a 2. dubna.

The International Opera Awards jsou každoročně udělovány od roku 2012, podporují operu jako žánr a talenty v oblasti opery, mapují celosvětovou operní produkci a oceňují umělce i umělecké počiny. Ceny posuzuje a uděluje odborná porota v čele s Johnem Allisonem.

Řecké pašije jsou v kategorii „New production“ nominovány spolu s inscenacemi Madama Butterfly (Bregenz Festival, režie: Andreas Homoki), The Handmaid’s Tale (English National Opera, režie: Annilese Miskimmon), L’incoronazione di Poppea (Festival d’Aix-en-Provence, režie: Ted Huffman), La Voix humaine / Les Mamelles de Tirésias (Glyndebourne, režie: Laurent Pelly) a Il trittico (Salzburg Festival, režie: Christof Loy). Mezi letošními nominovanými jsou rovněž sopranistka Světlana Aksenová, která na jaře 2022 ztvárnila v rámci cyklu Musica non grata ve Státní opeře roli Grete v opeře Vzdálený zvuk Franze Schrekera, a režisér Andreas Homoki, jenž v Národním divadle aktuálně připravuje operu Růžový kavalír Richarda Strausse, která bude mít premiéru 24. listopadu ve Státní opeře.

Sdílet článek: