PKF – Prague Philharmonia v květnu pod taktovkou Marca Minkowského s houslistkou Grace Park

Hudba dvou klasiků a jednoho velikána 20. století bude náplní předposledního abonentního koncertu orchestru PKF – Prague Philharmonia. V sobotu 6. května zahraje orchestr díla Beethovena, Mozarta a Weilla. Dirigentské taktovky se ujme Marc Minkowski, sólistkou bude houslistka Grace Park.

Dramaturgií koncertu orchestr volně sleduje téma vývoje hudby německy mluvících zemí. Zároveň se větší částí obrací ke svému stěžejnímu repertoáru, k hudbě vídeňského klasicismu, která těleso provází od samotných počátků. Tvorba Kurta Weilla pak v programu zastupuje rozšíření této tradice.

PKF – Prague Philharmonia otevře koncert předehrou Coriolanus od Ludwiga van Beethovena. Následovat bude Mozartův Koncert pro housle a orchestr č. 5 A dur, jemuž se na základě rytmů z poslední věty říká „Turecký“. Od Kurta Weilla zazní Symfonie č. 2. Dílo, jež se stalo poslední čistě orchestrální skladbou autora hudby k slavné Třígrošové opeře, nabízí řadu sugestivních úseků a míst, v nichž se členové orchestru mají možnost projevit i jako sóloví hráči.

Marc Minkowski, foto Franck Ferville

Hlavními protagonisty večera budou francouzský dirigent Marc Minkowski a americká houslistka Grace Park. Stávající ředitel Opéra National de Bordeaux Minkowski je zkušeným a uznávaným interpretem, jenž je pravidelným hostem na prestižních pódiích, jakými jsou Covent Garden, La Scala nebo vídeňská Staatsoper. Grace Park je jednou z výrazných osobností nastupující generace, která má za sebou debut v Carnegie Hall nebo vítězství na Naumburg International Violin Competition z roku 2018. Mozart zazní v jejím podání na vzácný nástroj Domenico Montagnana z roku 1739.

PKF – Prague Philharmonia uvede v rámci své 29. sezony ještě dva orchestrální koncerty, jeden koncert z dětské řady a dva komorní koncerty v Profesním domě na Malostranském náměstí. Sezonu orchestr ukončí 18. června 2023 v pražském Rudolfinu koncertem s harfistou Emmanuelem Ceyssonem pod vedením svého šéfdirigenta Emmanuela Villauma. Ten také 6. září 2023 slavnostně zahájí jubilejní 30. sezonu společně s violoncellistou Janem Voglerem.

Poslední koncert abonentní řady pro děti zahraje orchestr v sobotu 29. dubna 2023 v pražském Rudolfinu. Koncert s provokativním názvem „Drzá moderna“, představí dětskému publiku roztančený začátek dvacátého století. „Vracíme se do doby, kdy v hudbě docházelo k revolučním změnám, a do toho se objevil americký jazz! Hudba na posledním koncertě této sezony je drzá a bujará. Objevují se skladby pro psací stroj nebo klaksony. Skladby, kdy se na housle jen drnká, nebo fanfáry, které zní jako kdyby vřískala kočka s přišlápnutým ocasem. A uličnictví se přenáší i do písní, které spojují akademické hudební vzdělání se šansonem“ říká režisér dětské řady Jiří Adámek Austerlitz.

Spolu s dramaturgyní koncertů pro děti, Michaelou Vyoralovou, připraví dětem a celé rodině hudební zážitky z děl D. Milhauda, B. Brittena, M. Ravela, E. Satieho, K. Weila, L. Andersona, a také známý Bugatti Step Jaroslava Ježka nebo Burianův Chlupatý kaktus. To vše se pokusí zahrát hráči orchestru PKF — Prague Philharmonia pod taktovkou Patrika Červáka s vtipem a svou proslulou virtuozitou. I tímto koncertem provedou děti herci Magdalena Borová a Daniel Šváb.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější