čtvrtek, 20. duben 2017

Písně chasidských židů i oslavy půlstoletí Ondrášku na jarní části Svatováclavského hudebního festivalu

Napsal(a) 

Martin Gurbaľ Martin Gurbaľ

Koncertní cyklus Čtvero ročních období, pořádaný Svatováclavským hudebním festivalem, uvede ve své druhé jarní části tři pozoruhodné interprety – polského varhaníka Andrzeje Białka, Stadlerovo klarinetové kvarteto, vystupující s basistou Martinem Gurbaľem, a vokální soubor Noach, interpretující hebrejské písně. Koncerty se uskuteční 22. až 24. dubna v Ostravě, Frýdku-Místku, Staré Bělé, Rychvaldu a ve Zlíně. Součástí jarního cyklu je i vystoupení novojičínského souboru Ondrášek s Janáčkovou filharmonií Ostrava 7. a 8. května v Ostravě a Novém Jičíně.

„Jsem velice potěšen zájmem o naše koncerty cyklu Čtvero ročních období. Věřím, že také druhá část jarní řady koncertů zaujme naše příznivce nádherným programem v podání špičkových umělců. Lidé si mohou vybrat koncerty buď podle programu, nebo místa. Nadto se koncerty odehrají tradičně v kostelech, což jim dodává nezaměnitelnou atmosféru,“ uvedl ředitel Svatováclavského hudebního festivalu Igor Františák.

Jednou ze zastávek koncertního cyklu Čtvero ročních období je centrum Ostravy, kde v sobotu 22. dubna vystoupí v kostele sv. Václava polský varhaník Andrzej Białko. V neděli si jej lidé budou moci poslechnout ve Frýdku-Místku, o den později ve Zlíně. Všechny tři koncerty začínají v 18 hodin a návštěvníci se mohou těšit například na výběr skladeb od J. S. Bacha či Johanna Pachelbela. Andrzej Białko má ve svém repertoáru všechna varhanní díla J. S. Bacha, v sérii 20 koncertů rovněž představil antologii varhanní hudby 16. až 20. století. Jeho stále se rozšiřující repertoár je rozsáhlý a obsahuje všechny styly, včetně kompletního varhanního díla Dietricha Buxtehudeho, Johannese Brahmse, Nicolause Bruhnse, Felixe Mendelssohna, Césara Francka a Ference Liszta.

Noach Noach

Dalším dějištěm koncertního cyklu je Husův sbor ve Staré Bělé, kde 23. dubna v 15 hodin vystoupí Stadlerovo klarinetové kvarteto spolu se sólistou Národního divadla moravskoslezského Martinem Gurbaľem. „Kromě skladeb barokních mistrů J. S. Bacha a Tomase Albinoniho posluchačům představíme Antické maďarské písně Ference Farkase či Biblické písně Antonína Dvořáka ve skvělé úpravě klarinetisty Aleše Pavlorka,“ upřesnil Igor Františák, který v uměleckém souboru vystupuje. Jarní koncert se 23. dubna od 15 hodin rovněž odehraje v Husově sboru v Rychvaldu, který přivítá mužský vokální soubor Noach s uměleckým vedoucím doc. Tomášem Novotným, věnující se interpretaci hebrejských písní. Soubor, soustřeďující se zejména na písně chasidských židů, doprovodí hráčky na klarinet a bajan ukázkami lidové hudby východoevropských židů.

Součástí jarního cyklu Čtvero ročních období je i koncert novojičínského souboru Ondrášek, který letos slaví 50. výročí svého vzniku. Ke kulatému jubileu Ondrášek vystoupí s Janáčkovou filharmonií Ostrava a spřátelenými dětskými sbory ze Šumperku, Sušice, Dačic a Českého Krumlova. Na pódiu stane úctyhodných 250 dětských a mládežnických zpěváků a 70 filharmoniků v čele se sólistkou Evou Dřízgovou-Jirušovou, aby posluchačům představili monumentální dílo The Armed Man (A Mass for Peace), jednoho z nejpopulárnějších autorů klasické hudby současnosti Karla Jenkinse. Koncerty se odehrají 7. května od 17 hodin v kostele Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách a 8. května od 15 hodin v Beskydském divadle v Novém Jičíně.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.