Dirigent Petr Altrichter se představí v Pardubicích. Při příležitosti koncertů nazvaných Klasika s Altrichterem se spolu s ním jako host představí flétnista Jan Ostrý, který provede v doprovodu pardubických filharmoniků Mozartův flétnový koncert č. 1 G dur. Na programu je také Haydnova „Oxfordská“ symfonie a Serenáda pro smyčce e moll Edwarda Elgara. Dvojice koncertů se uskuteční v pondělí 14. března a ve středu 16. března od 19 hodin v Sukově síni Domu hudby.
Hostování Petra Altrichtera v Pardubicích je návratem do jemu známých vod. „Naše vzájemné kontakty jsou už dávného data. První společný koncert s Komorní filharmonií Pardubice byl na Pražském jaru v roce 1978. V té době již působil jako šéfdirigent Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně, odkud potom přešel do Pardubic. V 80. letech zde zastával post druhého dirigenta, od roku 1987 do roku 1990 pak dokonce jako šéfdirigent,“ vzpomíná dlouholetý dramaturg Komorní filharmonie Pardubice Bohuslav Vítek.
Petr Altrichter v roce 1990 převzal po Jiřím Bělohlávkovi šéfovský post Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, o tři roky později se stal hudebním ředitelem Jihozápadní německé filharmonie v Kostnici, kde setrval až do roku 2004. Již v roce 1997 mu ovšem symbolicky předal šéfovskou taktovku Libor Pešek v Královské Liverpoolské filharmonii a na tomto významném postu Petr Altrichter působil do roku 2001. V letech 2002 až 2009 stál v čele Filharmonie Brno. V současné době je dirigentem na volné noze a je pravidelně zván k českým i významným zahraničním orchestrům. Dirigoval například Londýnskou filharmonii, Filharmonii G. Verdiho v Miláně, Berlínské symfoniky a další významné orchestry, pravidelně se také vrací k České filharmonii, s níž během lockdownu uskutečnil několik online koncertů.
„Původně se u nás měla při příležitosti březnových koncertů představit spolu s flétnistou Janem Ostrým také harfistka Jana Boušková, ta svoje účinkování bohužel musela ze zdravotních důvodů zrušit. Museli jsme tak samozřejmě zasáhnout do programu a místo avizovaného Mozartova Koncertu pro flétnu, harfu a orchestr C dur zazní v první polovině večera jeho Koncert pro flétnu a orchestr č. 1 G dur. Je to sice škoda, že nemůžeme nabídnout krásnou kombinaci tónů flétny a harfy, nicméně zmíněný flétnový koncert je považován za vrcholný titul celé flétnové literatury všech dob. A to paradoxně i přesto, že Mozart neměl flétnu jako instrument příliš v lásce! Slyšet toto dílo v provedení flétnisty Jana Ostrého bude zážitek. A koncert s harfou zařadíme do některých z příštích sezon, neboť víme, že o něj publikum rozhodně také stojí,“ vysvětluje koncertní manažerka Vladislava Kopecká.
Flétnista Jan Ostrý je nejen žádaným sólistou, ale také pedagogem, který dovedl své žáky na přední příčky mezinárodních soutěží. Na flétnu začal hrát pod vedením prof. V. Žilky a poté pokračoval na Pražské konzervatoři u prof. F. Malotína. Od roku 1992 studoval na CNR de Versailles, a poté jako stipendista francouzské vlády na Conservatoire National Supérieur de Musique de Lyon ve třídě Philippa Bernolda, kde ukončil studium udělením prestižní 1. ceny této školy. V průběhu svého studia se stal držitelem cen na různých interpretačních soutěžích, během studií se zúčastnil mistrovských kurzů u předních flétnistů, jakými jsou B. Kuijken, A. Marion, J. Zoon, K. Hünteler či K. Zoeller. Vystupoval na koncertech v mnoha zemích a na řadě festivalů po celé Evropě. Byl sólo-flétnistou v Orchestre National de Lyon, později v Den Norske Operaen Oslo. V současné době vyučuje na Pražské konzervatoři a Ostravské univerzitě.