Peter Grimes se vrací do Brna v obnovené premiéře

Peter Grimes bude letos opět k vidění v Janáčkově opeře. V obnovené premiéře se na něj můžou diváci těšit ve sváteční den, v pátek 17. listopadu od 17 hodin. Reprízy pak jsou naplánovány na 19. listopadu a poté 13. a 15. prosince 2023.

Peter Grimes se marně snaží změnit svůj život, ale neustále naráží na odmítání ostatních obyvatel rybářské vesničky. Situaci ještě zhorší smrt jeho učedníka, nad níž se vznáší řada otázek. Byla to skutečně nehoda, nebo má na ní Grimes přímý podíl? Většina lidí z městečka Borough v Grimesovu nevinu nevěří a nešťastná smrt dalšího učedníka tak vede k nevyhnutelné tragédii.

Anglický básník George Crabbe i skladatel Bejamin Britten milovali moře. Oba vyrůstali na pobřeží Suffolku a osudy lidí z rybářských osad se staly inspirací pro Crabbeho sbírku básní. V ní Britten našel příběh pro svou první operu Peter Grimes. Zachytil v ní nejen život městečka a jeho různorodé společenstvo, ale především své milované moře, s nímž je hlavní postava Petera Grimese spjata na život a na smrt. Vyobrazil ho ve čtyřech orchestrálních mezihrách zachycujících svítání či odraz měsíčního svitu na vodní hladině.

, foto Marek Olbrzymek

Brittenův Peter Grimes měl svou československou premiéru právě v Brně v červnu 1947. Současné nastudování je po inscenaci Juliette / Lidský hlas dalším projektem týmu dirigenta Marko Ivanoviće, režiséra Davida Radoka, sopranistky Jany Šrejma Kačírkové a švédského tenoristy Joachima Bäckströma v titulní roli. Premiéra proběhla 9. října 2021 v Janáčkově divadle a nyní se inscenace po dvou letech vrací na jeviště Janáčkova divadla.

30 minut před představením probíhá dramaturgický úvod. Diskuse s inscenátory proběhne po představení 17. 11. 2023 ve foyer Janáčkova divadla.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější