čtvrtek, 5. červen 2014

Paříž, Paříž…!

Napsal(a) 

František Kupka - Sladkost žití František Kupka - Sladkost žití
Již podesáté doprovodí program Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl přehlídka vizuálního umění – festival Smetanova výtvarná Litomyšl. Ta letos kromě dalších 15 projektů představí výstavu unikátních děl umělců české meziválečné avantgardy, jejichž život a tvorba byly spjaty s Paříží. Na výstavě Paříž, Paříž…! se tak veřejnost bude moci seznámit se zřídka vystavovanými obrazy takových tvůrců, jako byli Kupka, Štyrský, Toyen, Zrzavý, Šíma nebo Kars.

„Cyklus výstav vizuálního umění Smetanova výtvarná Litomyšl nejen doplňuje nabídku pro návštěvníky Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl, ale láká k letní návštěvě města další milovníky umění. Koncept projektu, do něhož vstupují různí pořadatelé a svobodně, různorodě a přesto společně zaplňují jednotlivé „sály“ galerie jménem Litomyšl, je sám o sobě ojedinělý. Počet zapojených subjektů a souběžně pořádaných výstav v malém desetitisícovém městě je však bezpochyby unikátem,“ říká Jan Pikna, ředitel Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Desátý ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle zahrnuje šestnáct výstav pořádaných třinácti subjekty (jejich přehled najdete v příloze tiskové zprávy).

Výstava představí 23 obrazů ze soukromé sbírky, které nebyly dosud souborně vystaveny. Spojuje je místo, kde byly vytvořeny - francouzská metropole. Výstava Paříž, Paříž…! nabízí jedinečnou možnost jak shlédnout klenoty české meziválečné tvorby, které jsou jinak veřejnosti nepřístupné. „Paříž, tehdejší jediná skutečná metropole umění, se stala ve dvacátých a třicátých letech pro českou avantgardu doslova druhým domovem. Město nad Seinou vlilo českým malířům na palety novou barevnost, na plátna chvějivé paprsky dosud netušeného světla a do srdcí odvahu. Odvahu překročit meze a dosáhnout výrazu, který představoval jejich svébytný a vrcholný akord v kánonu evropského moderního umění,“ vysvětluje kurátor výstavy David Železný. Obrazy pocházejí ze sbírek Galerie Zlatá Husa. Jejich celková pojistná hodnota přesahuje 275 milionů korun.

Smetanova výtvarná Litomyšl Smetanova výtvarná Litomyšl

Výstavu, která bude probíhat od 13. 6. do 6. 7. 2014 v prostorách bývalého zámeckého pivovaru, pořádá Smetanova Litomyšl, o.p.s., ve spolupráci s nadačním fondem Bohemian Heritage Fund. „Bohemian Heritage Fund se dlouhodobě zaměřuje na umělecké projekty, které zviditelňují Českou republiku v zahraničí a podporují její image prvotřídní společenské a kulturní destinace. To bezpochyby platí i pro špičková díla české meziválečné avantgardy, která představuje výstava Paříž, Paříž…!,“ říká Pavel Smutný, prezident nadačního fondu. „Stopa, kterou čeští umělci zanechali v meziválečné metropoli výtvarného umění, je dodnes nepřehlédnutelná a tehdejší umělecký dialog mezi Paříží a Prahou je inspirativní i pro naši současnost.“ 

Výstava chce připomenout vřelý a živý vztah Paříže a Prahy dvacátých a třicátých let minulého století, který nebyl určen jen politickými vztahy, ale také úzkým kulturním sepjetím. Podaří se výstavě Paříž, Paříž…! navázat na dobu, kdy byla Praha po Paříži druhou kulturní metropolí světa, kde vystavovali takoví umělci jako Picasso, Chagall nebo Utrillo?

Vernisáž výstavy Paříž, Paříž…! proběhne v prostorách bývalého zámeckého pivovaru v Litomyšli v pátek 13. 6. 2014 od 17:00. Výstava potrvá do 6. července.

 

 

Smetanovu výtvarnou Litomyšl pořádá letos již podesáté Smetanova Litomyšl, o. p. s., a to za podpory BOHEMIAN HERITAGE FUND, Pardubického kraje a Města Litomyšl. Pravidelně spolupracuje s řadou galerií a muzeí z Litomyšle, Pardubic a České Třebové, se soukromými galeriemi i s vystavujícími umělci. Původně pouhá doprovodná akce si postupně vydobyla vlastní renomé a stala se kulturním počinem obohacujícím českou výtvarnou sezónu.

BOHEMIAN HERITAGE FUND je nadační fond který od roku 2009 úspěšně podporuje a rozvíjí české kulturní dědictví a věnuje se veřejnému dialogu na kulturně-společenská témata. Činnost fondu je nezisková a je podporována především soukromými dárci. Na pořádání cyklu výstav Smetanova výtvarná Litomyšl se Bohemian Heritage Fund podílí již od roku 2011.

Info: www.vytvarna.smetanovalitomysl.cz, www.bohemianheritage.cz

 

časopis Harmonie

There are many variations of passages of Lorem Ipsum available, but the majority have suffered alteration in some form, by injected humour, or randomised words which don't look even slightly believable. If you are going to use a passage of Lorem Ipsum, you need to be sure.

Nejnovější od časopis Harmonie

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.