úterý, 11. červen 2013

Ostravské dny 2013 a Philip Glass

Napsal(a) 

Philip Glass Ensemble, foto James Ewing Philip Glass Ensemblefoto: James Ewing

VII. bienále Institutu a Festivalu nové a experimentální hudby se koná v Ostravě ve dnech 12. až 31. 8. 2013 (Institut: 12. – 31. 8., Festival: 16. - 31. 8.). Světově renomované Ostravské dny (podle zakladatele Petra Kotíka jakýsi Darmstadt 21. století) – to je gejzír orchestrálních skladeb, tance, performance, světových premiér, soudobé opery; přehlídka špičkových sólistů, mladých i mezinárodně renomovaných tvůrců, nejnovějších hudebních trendů i návratů k začátkům avantgardy. Tři týdny bude otázky a problémy své i soudobé hudby diskutovat 35 vybraných mladých skladatelů, frekventantů bienále, z nichž většina přijede do Ostravy poprvé. Pět studentů bude z Česka, další z Maďarska, Nizozemí, Německa, Polska, Lotyšska, Slovenska, Španělska, Irska, Velké Británie, USA, Kanady, Izraele, Iránu, Jižní Afriky a dokonce až z Číny. Lektory budou vedle zakladatele a inspirátora Petra Kotíka například Christian Wolff, Jon Gibson, Carola Bauckholt, Helmut Oehring aj. Vybrané skladby frekventantů budou na festivalu provedeny, takže zazní vedle stěžejních skladeb 2. poloviny 20. století a 21. století. K dramaturgickým magnetům festivalu patří Many Many Women (Petr Kotík), Three Places Ostrava (Peter Ablinger), Lohengrin (Salvatore Sciarrino), Shard (Alex Mincek), Offrandes (Edgard Varese), Rothko Chapel (Morton Feldman), Composition No. 2 „Dies Irae“ (Galina Ustvolskaja), Graal Theatre (Kaija Saariaho)… Výrazně se budou prezentovat čeští autoři: Petr Bakla (Klavírní koncert ), Jiří Kadeřábek (nová skladba pro Ostravskou bandu a cimbalistu Daniela Skálu), Lenka Novosedlíková (208 ), Peter Javorka (Images ), Martin Smolka (Blue Bells or Bell Blues ), František Chaloupka (Rintrah ), Daniel Skála (At Home ), Lucie Vítková (MAsterpiece ). Za záplavy sólistů vybírám: Krulik Quartet , S.E.M. Ensemble , Daan Vandewalle , Hana Kotková , Daniel Skála , dirigenti Petr Kotík , Ondřej Vrabec ad. A samozřejmě domácí Janáčkova filharmonie a hostitelský (mezinárodní) soubor Ostravská banda .

Největším magnetem ostravského festivalu je koncert Philipa Glasse a jeho The Philip Glass Ensemble 16. srpna (od 18. hodin) v aule Gong (Dolní oblast ostravských Vítkovic). Návštěvníci unikátního koncertu budou mít to štěstí uslyšet v autentickém podání živě Music in Twelve Parts (1971-1974). Ostravské provedení bude jediným ve střední Evropě. Modulární Music in Twelve Parts je špičkovým produktem hudebního minimalismu a ovlivnila řadu skladatelů.

Nabídka letošního festivalu Ostravské dny je tak bohatá, že se nechce věřit, že to vše je možné nabídnout při rozpočtu něco přes 9 milionů korun (info: www.newmusicostrava.cz). Permanentka na všechny festivalové akce je 450 Kč, vstupenka na koncert Philipa Glasse a jeho souboru stojí 1 300 Kč.

Luboš Stehlík

Narodil se 20. dubna 1957 v Pardubicích. Housle a zpěv studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolvoval obor Hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupil ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení hudební vědy, kde jeho diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil coby redakční benjamínek v roce 1984 v nakladatelství Editio Supraphon – oddělení knih o hudbě,  kde redigoval ledacos, od Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby až po Cimrmana v říši hudby. Po roce 1989 působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho  vymazání z českého hudebního života se stal v roce 1994  nejdříve redaktorem a poté šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Je partnerem nejlepší manželky ze všech, otcem tří dětí a dědečkem raději nespecifikovaného počtu vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.