čtvrtek, 6. září 2018

Orchestr FOK připomene příběhy šoa oscarovým filmem Obchod na korze

Napsal(a) 

Obchod na korze (1965), foto Drahoslav Kapička Obchod na korze (1965)foto: Drahoslav Kapička

Jubilejní koncert Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK pod širým nebem k projekci oscarového filmu Obchod na korze se uskuteční v Památníku ticha Praha na nádraží Bubny v pátek 7. září 2018 v 19.30 hodin. Veřejná generálka proběhne ve čtvrtek 6. září 2018 v 19.30 hodin na stejném místě.

Obchod na korze natočila režijní dvojice Ján Kadár a Elmar Klos na motivy novely Ladislava Grosmana v roce 1965. O rok později byl jako první československý film oceněn Oscarem za nejlepší cizojazyčný film. V hlavních rolích filmu zasazeného do roku 1942 se představila polská herečka Ida Kamińska společně s Jozefem Kronerem. V roce 2017 byl snímek zlatého fondu národní kinematografie digitálně zrestaurován a v lednu 2018 uvedl Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK snímek v koncertní podobě jako svůj úvodní projekt k jubilejnímu roku. Původní hudbu Zdeňka Lišky provede orchestr pod vedením Petera Vrábela společně s Kühnovým smíšeným sborem. Ansámbl dále doplní Dalibor Karvay (housle) a Jan Mikušek (cimbál).

Místo paměti spjaté s válečnými deportacemi pražských občanů židovského původu uvede unikátní hudební adaptaci jako poctu tvůrcům slavného podobenství příběhů šoa. Jubilejní koncert bude zároveň důstojnou oslavou významného kroku na cestě proměny nádraží Bubny k Památníku ticha. Magistrát hlavního města Prahy v těchto dnech přebírá objekt do rekonstrukce, která bude zahájena v příštích měsících podle vítězného projektu architektonické soutěže z roku 2017.

 

 

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.