Opera ND v přímých přenosech uvede nového Rigoletta a oslaví Mozartovy narozeniny

Do nového roku vstupují sbory Opery Národního divadla a Státní opery i přes trvající zákaz živého hraní s pozitivní zprávou v podobě příslibu hned dvou přímých přenosů v České televizi a připravovanou sérií dokumentů z cyklu Musica non grata.

První přímý přenos se uskuteční ve středu 27. ledna od 20.15 hod, kdy na ČT art oslaví Mozartovy narozeniny, a to tradičním slavnostním koncertem ze Stavovského divadla. Na programu budou ukázky ze skladatelových oper Idomeneo a Le clemenza di Tito, kterou nastuduje Orchestr Národního divadla pod taktovkou německého dirigenta Karstena Januschke. Příznivci opery se mohou těšit na české i zahraniční sólisty: Michaelu Zajmi, Arnheidur Eiriksdóttir, Kateřinu Kněžíkovou, Alžbětu Poláčkovou, Miloše Horáka a Benjamina Brunse.

Barbora Horáková Joly

Druhé živé vysílání nabídne ČT art v sobotu 30. ledna. Od 20 hodin zde proběhne premiéra Verdiho opery Rigoletto v režijním nastudování Barbory Horákové Joly – držitelky britského ocenění International Opera Award 2018 v kategorii Objev roku – a pod taktovkou italského dirigenta Vincenza Milletari. Nové zpracování Rigoletta je jak první operní premiérou sezony 2020/21, tak zároveň i prvním premiérovým titulem ve zrekonstruované budově Státní opery (ta byla po tříleté rekonstrukci otevřena v lednu 2020). V titulní roli vystoupí gruzínský barytonista Nikoloz Lagvilava a španělsko-americký barytonista Daniel Luis de Vicente. V roli Gildy se budou alternovat sopranistky Marie Fajtová a Olga Jelínková a v roli Vévody mantovského vystoupí čínský tenorista Long Long a korejský tenorista Kyungho Kim. Roli Maddaleny ztvární mezzosopranistky Jana Sýkorová a Kateřina Jalovcová a roli Sparafucile se představí basisté Zdeněk Plech a Ivo Hrachovec.

Obě umělecká tělesa – tedy jak soubor Opery Národního divadla, tak i soubor Státní opery – pracují také na projektech v rámci cyklu Musica non grata. V lednu se například chystá natáčení koncertu z budovy Státní opery, kde pod taktovkou jejího hudebního ředitele Karla-Heinze Steffense bude představen program složený ze skladeb Pavla Haase, Hanse Krásy a úryvku z opery Vzdálený zvuk (Der ferne Klang) Franze Schrekera. Na koncertě vystoupí sólisté Veronika Hajnová, Josef Moravec, Jaroslav Březina, Jiří Hájek a Ivo Hrachovec. Těšit se můžete i na krátký film k suitě z opery Brundibár od Hanse Krasy. Práce na tomto netradičním hudebně-vizuálním díle se ujal tým složený ze zkušené divadelní režisérky Magdaleny Švecové, scénografa Davida Janoška a videoartisty Tomáše Hrůzy. Dílo nastudovala s Orchestrem Státní opery mladá dirigentka Jana Cecilie Mimrová a uvidíte v něm například i tanečníky baletu Opery Národního divadla.

Orchestr Národního divadla v čele s hudebním ředitelem Jaroslavem Kyzlinkem natočil v prosinci videozáznam hned dvou skladeb Bohuslava Martinů – Serenádu H. 199 a píseň Zastavte muziky za známého Špalíčku, kterou zazpívala operní sólistka Marie Fajtová. Výsledné materiály bude možné zhlédnout na webových stránkách projektu Musica non grata a na sociálních sítích Opery Národního divadla.

Sdílet článek: