středa, 23. září 2020

Olomoucká filharmonie zahájí sezonu Martinů klavírním koncertem a premiérou Marka Keprta

Napsal(a) 

Marek Keprt, foto archiv MK Marek Keprtfoto: archiv MK

Do nové koncertní sezony vstoupí Moravská filharmonie Olomouc s hudbou Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů, Iši Krejčího a také Marka Keprta, který pro filharmonii napsal kompozici Opeření, opelnění, okluznění, zmotýlnění – akustický chVějíř k 75. výročí založení Moravské filharmonie Olomouc. Orchestr zahájí sezonu ve čtvrtek 24. září v olomoucké Redutě pod taktovkou svého šéfdirigenta Jakuba Kleckera, za klavír usedne Ivo Kahánek.

V nové Keprtově kompozici využívá skladatel podle svých slov specifickou prostorovou dispozici Reduty a instrumentačně obzvlášť akcentuje sekci žesťových nástrojů. Druhou skladbou na programu večera je Koncert pro klavír a orchestr č. 3 Bohuslava Martinů, který autor komponoval ve druhé polovině 40. let minulého století v USA. Jako sólista se v něm představí Ivo Kahánek. Cyklus deseti skladeb Antonína Dvořáka pod názvem Legendy, z nichž orchestr provede pět, vznikl v roce 1881 a patří do skladatelova slovanského období. Úplné začátky Moravské filharmonie byly spojené s působením Iši Krejčího, významné osobnosti z doby poválečné Olomouce. Na zahajovacím koncertu letošní koncertní sezony zazní jeho Serenáda pro orchestr, kterou MFO uvedla ve světové premiéře 27. května 1952. Celý koncert bude živě přenášen Českým rozhlasem na stanici Vltava.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.