Olomouc a Prahu čekají svátky varhan: Samozřejmostí je Bach, zazní i japonská varhanní hudba

V bazilice sv. Jakuba v Praze začíná 24. ročník Mezinárodního varhanního festivalu. V rámci programu vystoupí umělci ze Spojených států amerických, Španělska, Francie nebo Polska. O měsíc později, na začátku září, se varhany rozezní v Olomouci, kde se v prostorách katedrály sv. Václava a chrámu sv. Mořice uskuteční 51. ročník Mezinárodního varhanního festivalu.

Na zahajovacím koncertě pražského festivalu ve čtvrtek 1. srpna vystoupí americký varhaník Mark Steinbach, který zahraje nejen hudbu americkou, ale z velké části Bachovo dílo, jehož je velkým propagátorem. V duchu španělských rytmů se ponese následující koncert Jesúse Sampedra ze Sevilly, třetí koncert bude patřit Rusce Anastasii Kovbyk. Pro své první pražské vystoupení si zvolila program sestavený z děl Bacha, Prokofjeva, Petra Ebena a Maurice Duruflého. Na dalším koncertě vystoupí Kensuke Ohira, titulární varhaník hlavního luteránského kostela ve Stuttgartu. Jeho hudební dráhu nastartovalo vítězství v mezinárodní varhanní soutěži v Norimberku. Poprvé v historii festivalu bude znít japonská hudba na svatojakubských varhanách, posluchači se seznámí s tvorbou Asahi Matsuoky a Yui Kakinumy.

Mladá česká dvojice Pavla Salvová a Jan Rotrekl jsou protagonisté prvního zářijového koncertu Umění čtyř rukou a čtyř nohou. Jejich svatojakubský program je sestaven nejen ze skladeb čtyřručních a čtyřnožních, jako je J. D. Zelenka a oblíbený Kanaďan D. Bédard, ale i ze sólových skladeb francouzských autorů – Francka, Messiaena a zcela osobitého Jehana Alaina. Mezi nejžádanější francouzské varhaníky své generace se řadí Jean-Baptiste Dupont, který vystoupí na předposledním festivalovém večeru, závěrečný koncert se koná k poctě Petra Ebena u příležitosti jeho nedožitých 90. narozenin. Labyrint světa a ráj srdce přednese Marek Eben, za varhany usedne svatojakubská varhanice Irena Chřibková, zasvěcená interpretka Ebenova díla.

Michał Markuszewski, foto Mezinárodní varhanní festival v Olomouci

Letošní ročník olomouckého festivalu je v jednom aspektu přelomový. Je to poprvé v historii, kdy se koná i mimo zdi chrámu sv. Mořice. Důvodem je blížící se oprava Englerových varhan. Přestože ještě naplno nezačala, již letos proběhnou dva koncerty v katedrále sv. Václava. „Já osobně se na toto oživení festivalu moc těším, protože dómské varhany nejsou o nic méně kvalitním nástrojem než varhany Englerovy a pestrost varhanní hudby bude touto rozmanitostí nástrojů ještě umocněna,“ říká dramaturg festivalu Karel Martínek„Varhanní festival se stal pro mnoho příznivců stabilní položkou v kalendáři. Pro Olomoučany je naprosto přirozené, že se začátkem školního roku začíná i festival. Navíc jej navštěvuje stále více lidí i ze vzdálenějších koutů naší země. Festival se také těší stabilní podpoře města, kraje a všech partnerů, ale zejména Moravské filharmonie Olomouc. Těší mě, že se díky tomu festival v současné chvíli nemusí strachovat o svou budoucnost,“ dodává Martínek.

Zahajovací koncert 5. září obstará mladý britský umělec Richard Brasier, hudbu francouzských romantiků představí 9. září v katedrále sv. Václava Maurice Clerc, jeden z nejvýznamnějších francouzských varhaníků, emeritní varhaník katedrály v Dijonu. Michał Markuszewski, který vystoupí 12. září v katedrále sv. Václava s programem nazvaným Polské varhanní dialogy, se může mimo jiné pyšnit tím, že byl za svou nahrávku na historických varhanách v Reformovaném kostele ve Varšavě nominován na cenu polského hudebního průmyslu FRYDERYK. Laureát soutěží Pražské jaro a Bach-Wettbewerb Leipzig Pavel Svoboda uvede společně s Barocco sempre giovane Dialog smyčců a varhan.  Při závěrečném večeru festivalu 19. září na kůr v chrámu sv. Mořice usedne Giampaolo Di Rosa. Improvizace je často součástí jeho koncertních programů a nejinak tomu bude v Olomouci v rámci jeho vystoupení nazvaného Magické jméno BACH.

Sdílet článek: