Nové housle za miliony pro Českou filharmonii

 

Posluchači České filharmonie jistě ocení, že orchestr bude od letošního roku znít ještě lépe než doposud. Skupina PPF totiž uvolnila částku 15 milionů korun a nakoupila několik špičkových strunných hudebních nástrojů. Na konci roku 2014 je předala do užívání České filharmonii. Zvuk orchestru tak obohatily čtyři exkluzivní hudební nástroje: housle z dílny Giovanniho Marii Valenzana z roku 1825 a Pietra Messoriho z roku 1924, viola z dílny Ettora Soffrittiho z roku 1927 a violoncello od nejlepšího francouzského houslaře všech dob Jeana-Baptista Vuillauma z roku 1844.

Vedení našeho prvního orchestru si váží partnerského kroku, kterým PPF významně podpořila Českou filharmonii a napomohla upevnění její pozice mezi nejlepšími orchestry světa. Za účelem výběru těch nejlepších kousků se sešla komise odborníků, které předsedal šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek. Spolu s ním vybírali vzácné exempláře nejlepšího zvuku koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček společně s vedoucími a členy jednotlivých smyčcových skupin.

Zatímco dechové nástroje ztrácejí věkem na hodnotě, u smyčcových je to naopak. Nejvíce ceněné jsou smyčcové nástroje italské provenience, které jsou mimochodem i skvělou investicí. „Česká filharmonie hledala italské nástroje, nejlépe z 19. nebo začátku 20. století,“ říká znalec Jiří Poslední, violista České filharmonie. „Nejenom že jsou dobře odolné vůči případným klimatickým změnám a přepravě, ale dokonce se jejich cena může během let zmnohonásobit.“

Ceny nejdražších houslí světa dosahují i několika stovek milionů korun.  „Smyčcové nástroje, hlavně ty staré, jsou dnes komoditou a předmětem investice,“ souhlasí mistr houslař Jan Špidlen, který byl k výběru také přizván. „Jejich cena po léta soustavně roste velmi stabilním tempem. Nástroje, které skupina PPF zakoupila, byly v Rudolfinu hudebníky pečlivě zkoušeny a systematicky a důkladně mezi sebou porovnávány. Jsem si jist, že zvítězily zvukově absolutně nejlepší.“

Sdílet článek: