Nová sezona Berlínských filharmoniků přinese hudbu přelomu století, Josefa Suka a současné skladatelky

Berlínští filharmonici v nadcházející sezoně odehrají celkem 116 symfonických koncertů a jedenáct oper. Orchestr se společně s šéfdirigentem Kirillem Petrenkem také vydá na několik turné – po německých festivalech, Spojených státech a Španělsku. Chystá se také celkem osm světových premiér předních skladatelů včetně Olgy Neuwirth, Wolfganga Rihma či Anny Thorvaldsdóttir. Rezidenční umělkyní se stane violistka Tabea Zimmermann.

Mnohé ze základních bodů programu sezony 2020/2021 budou rozpracovány i v rámci dalších let, a budou tak tvořit dlouhodobější tematické obrysy orchestru. Základem je zaměření na tradiční repertoár berlínského orchestru (Richard Strauss, Johannes Brahms, Felix Mendelssohn). Kirill Petrenko však také chce více uvádět méně hrané či podceňované skladatele včetně Josefa Suka, jehož série bude pokračovat i nadále, a Ericha Wolfganga Korngolda. Tvorba ruských interpretů pak bude představena zejména na Velikonočním festivalu v Baden-Baden – půjde mimo jiné o Čajkovského Mazeppu a Francescu da Rimini Sergeje Rachmaninova. Ruskou hudbu také provedou mnozí z hostujících dirigentů: François-Xavier Roth (Stravinského Petruška), Semjon Byčkov (Čajkovskij, Šostakovič) a Paavo Järvi (Šestá symfonie Sergeje Prokofjeva).

Kirill Petrenko a Berliner Philharmoniker, foto Monika Rittershaus / BP

Mezi další tematické okruhy příští sezony bude patřit hudba přelomu 19. a 20. století – ve tvorbě Antona Weberna, Charlese Ivese, Jeana Sibelia, Gustava Mahlera a Bély Bartóka – a představení celkem patnácti současných skladatelek včetně šesti premiér. Půjde mimo jiné o Rebeccu Saunders (jejíž tvorba bude uvedena na berlínském Musikfestu), Betsy Jolas, Olgu Neuwirth či Milicu Djordjević.

Na 5.–7. únor 2021 je pak naplánován Barokní víkend s řadou hostů včetně Jordiho Savalla a jeho ansámblu Hesperion XXI, Thomase DunfordaJupiter Ensemble a Teodora CurrentzisemusicAeterna. Představí se také členové berlínského orchestru, a to v rámci ansámblu Concerto Melante a společném koncertu hobojisty Andrease Wittmanna a belgického varhaníka Else Biesemanse.

Zcela novým festivalem bude od příštího roku Bienále Berlínských filharmoniků. Každý ročník bude věnován některé důležité umělecké etapě či pozoruhodnému kulturnímu fenoménu a jeho posláním bude mimo jiné prohloubit spolupráci napříč žánry a uměleckými formami. První edice ponese název Zlatá dvacátá léta a bude se na ní podílet řada kulturních institucí a osobností včetně Berlínské opery, mezinárodního filmového festivalu Berlinale, Symphonie-orchesteru Berlin, Sophie Rois, Igota Levita či Christiana Thielemanna v řadě symfonických, komorních i filmových koncertů a dalších událostí.

Vizuál sezony 2020/21, foto © Heribert Schindler / Frauenhofer-IFAM Dresden

Rezidenční umělkyní orchestru bude violistka Tabea Zimmermann, aktuálně v rezidenci Královského orchestru Concertgebouw. S berlínským orchestrem provede náročný repertoár včetně Hindemithova Schwanendrehera, jeho cyklu Die junge Magd, Clauda Debussyho či světové premiéry nové verze Stabat Mater pro violu a baryton Wolfganga Rihma. Jako hostující dirigenti se v čele Berlínských filharmoniků představí mimo jiné někdejší šéfdirigent Simon Rattle, čestní dirigenti Daniel Barenboim a Zubin Mehta, dále Herbert Blomstedt, Christian Thielemann, Ivan Fischer, Andris Nelsons či Marc Minkowski. Hlavními sólisty nadcházející sezony budou houslisté Baiba Skride, Lisa Batiashvili a Frank Peter Zimmermann, cellista Truls Mork, klavíristé Seong-Jin Cho, Daniil Trifonov, Igor Levit, Lang Lang, Anna Vinnitskaya, Yuja Wang, Leif Ove Andsnes a Yefim Bronfman nebo perkusista Martin Grubinger.

 

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=NiD-OE9fj4w&feature=emb_title[/spvideo]

 

Uskuteční se take písňové recitály se Sabine Devieilhe a Alexandrem Tharaudem či Elīnou Garančou s Malcolmem Martineau a program ansámblu Il pomo d’oro v čele s kontratenorem Jakubem Jozefem Orlińskim.

20. září 2020 se otevřou dveře berlínské Filharmonie pro návštěvníky z řad veřejnosti, aby důkladně prozkoumali domov prvního německého orchestru. Den otevřených dveří pak bude završen koncertem Berlínských filharmoniků pod taktovkou Kirilla Petrenka, na němž zazní hudba Iannise Xenakise a Josefa Suka.

Důležitou platformou se v aktuální době stal také elektronický archiv Digital Concert Hall, který byl v době pozastavených vystoupení orchestru volně přístupný. Vzhledem k míře jeho využití je aktuálně ve výstavbě nová webová stránka archivu včetně verze vhodné pro mobilní telefony a další zařízení. Mezi nové funkce bude patřit doporučování obsahu na míru posluchači, profily umělců a především reprodukce multikanálového zvuku v nejvyšší kvalitě ve formátech MPEG-H a Dolby Atmos.

Sdílet článek: