Nominace na Grammy: Šanci mají Jakub Hrůša a Ondřej Pivec

Organizátoři cen Grammy zveřejnili kompletní seznam nominací. Třiašedesátý ročník udílení slavných hudebních ocenění se uskuteční 31. ledna 2121 a šanci mají i čeští hudebníci. V kategorii Sólová instrumentální klasická nahrávka získalo nominaci album Bohemian Tales, které nahrál houslista Augustin Hadelich spolu s Jakubem Hrůšou a Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu. Jazzman Ondřej Pivec může získat hned dvě Grammy: za album Gregory Portera All Rise, na němž hraje na hammondky, a za singl Sit On Down kapely The Baylor Project, kde se podílel na produkci a klávesových aranžích.

Naplňuje mě v poslední době trvale radostí a hrdostí, jakých prvotřídních a celosvětových úspěchů se dostává nádherné české hudbě. Dosahuje u lidí rozechvění, posluchači mají husí kůži, jsou dojatí a naplnění ryzím citem a obdivem. A když tyto pocity mají i odborníci, je to ještě o to pozoruhodnější. Jsem opravdu šťastný, že můžu přispívat k slávě české hudby ve světě,“ říká ke své nominaci Jakub Hrůša.

Oba mladí umělci, Jakub Hrůša a Augustin Hadelich, spolu poprvé provedli Dvořákův houslový koncert v roce 2017 za doprovodu Newyorské filharmonie. Tentýž tandem, tentokrát za doprovodu Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu, nyní nahrál Dvořákův koncert pro vydavatelství Warner Classics. Na albu Bohemian Tales je Hrůša a Hadelich doplnili komorními skladbami nejen Antonína Dvořáka, ale i dalších dvou českých autorů: Josefa Suka a Leoše Janáčka.

V New Yorku žijící klávesista Ondřej Pivec společně s Gregory Porterem a zbytkem jeho skupiny získal Grammy již před třemi lety za nahrávku Take Me To The Alley. Letos se pak nadvakrát umístil nikoli v jazzové sekci, nýbrž v kategorii za nejlepší R&B album a nejlepší tradiční R&B performanci. V jazzu se hned v několika kategoriích – nejlepší vokální či instrumentální album a sólový výkon – umístili zejména Chick Corea s albem Trilogy 2, Thana Alexa s nahrávkou Ona či sestava Redman Mehldau McBride Blade.

Mezi nejlepší orchestrální výkony uplynulého roku patří dle poroty nahrávky Oregonské filharmonie, Islandské filharmonie, Třetí symfonie Aarona Coplanda v podání San Francisco Symphony, kompletní soubor symfonií Charlese Ivese v interpretaci Losangeleské filharmonie či Lutosławského 2. a 3. symfonie od Finského rozhlasového symfonického orchestru. Favority operní kategorie jsou Joyce DiDonato a Il Pomo D’Oro s nahrávkou Händelovy Agrippiny, Metropolitní opera, Angel Blue a Eric Owens s produkcí Porgy a Bess, Berlínská opera, David Butt Philip a Elena Tsallagova v Zemlinského Trpaslíkovi, Heather Buck, Stephen Powell a dirigent Gil RoseThe Trial at Rouen Normana Dello Joia a také současná opera Prince of Players Carlislea Floyda s Keithem Pharesem a Kate Royal.

V kategorii sólový výkon se umístili Kirill Gerstein za Koncert pro klavír a orchestr Thomase Adèse (pod vedením samotného skladatele), Igor Levit za soubornou nahrávku Beethovenových klavírních sonát, již v úvodu zmíněný Augustin Hadelich, Daniil Trifonov za klavírní koncerty Sergeje Rachmaninova a violista Richard O’Neill za výkon v Koncertu pro violu a komorní orchestr Christophera Theofanidise.

Porotu také zaujaly soundtracky Maxe Richtera, Hildur Guðnadóttir, Kamasiho Washingtona, Thomase Newmana a Johna Williamse. Guðnadóttir také navíc získala nominaci za nejlepší instrumentální aranžmá, ato ve skladbě Bathroom Dance ze soundtracku k filmu Joker.

Kompletní výpis nominovaných ve všech 84 kategoriích je k dispozici na webu Grammy.

Sdílet článek: