Americký grant Zesilující hlasy podpoří vznik a udržení nové hudby na repertoáru velkých orchestrů

Nadace New Music USA představila šest skladatelů, kteří napíší hudbu na objednávku předních amerických orchestrů skrze nový program Amplifying Voices (Zesilující hlasy). Valerie Coleman, Juan Pablo Contreras, Tania León, Brian Raphael Nabors, Tyshawn Sorey a Shelley Washington přispějí novou hudbou, kterou v příští sezoně odehraje celkem čtyřiadvacet orchestrů. Tito skladatelé byli vybráni nezávislou porotou, v níž zasedli skladatel Michael Abels, dirigentka Carolyn Kuan, fagotista a moderátor Garrett McQueen a umělecký vedoucí opery v Cincinnati Evans Mirageas.

Jde o zavedené a oceňované skladatele; mnozí z nich již byli uvedeni předními orchestry ve Spojených státech i v zahraničí. Orchestry spolupracující s vybranými skladateli jsou The Philadelphia Orchestra (Valerie Coleman), Las Vegas Philharmonic (Juan Pablo Contreras), Arkansas Symphony Orchestra (Tania León), Berkeley Symphony (Brian Raphael Nabors), Atlanta Symphony Orchestra (Tyshawn Sorey) a Los Angeles Chamber Orchestra (Shelley Washington). Vybraní skladatelé budou s těmito orchestry také dále spolupracovat při tvoření programu nadcházejících sezon, v zájmu častějšího uvádění tvůrců, jejichž hudba dosud nebyla těmito orchestry provedena.

Nadace New Music USA podporuje vznik a provozování nové hudby, nabízí asistenci a finanční podporu skladatelům a vydává mimo jiné i internetový časopis NewMusicBox. Posláním organizace je snaha reagovat na aktuální potřeby hudebního světa a podporu široké škály umělců pocházejících z rozličných prostředí, kteří nemají adekvátní možnost se v hudebním provozu prosadit. Program Amplifying Voices je dalším krokem v rámci dvacetiletého fungování New Music USA v americkém orchestrálním sektoru. Jeho hlavním úkolem je zahájit a upevnit spolupráci za účelem férového zastoupení skladatelů v klasické hudbě propojením vybraných skladatelů s předními americkými orchestry. Vybraní umělci získají vedle objednávky na novou hudbu také možnost podílet se na tvorbě programu reflektujícího dosud opomíjené tvůrce. Tento projekt vznikl za finanční podpory fondu Sphinx.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=P7WqLWWLe50[/spvideo]

Jedna z nejhranějších žijících skladatelek Valerie Coleman bude s filadelfským orchestrem spolupracovat již podruhé – její skladbu Umoja tento orchestr premiéroval loni v září. Anne Midgette z Washington Post ji označila za „jednu z top 35 klasických skladatelek“. Coleman uvádí, že „v časech, kdy je nutná troufalá solidarita tváří v tvář současným pandemiím, je Amplified Voices potvrzením toho, že by černošské hlasy v tomto posvátném odvětví měly být reprezentovány. Vybraní skladatelé jsou vedoucí osobnosti, které zasvětily život nejen svému umění, ale také zastávání se ostatních v zájmu budoucnosti hudby.

Mexický skladatel Juan Pablo Contreras byl za svoji tvorbu mísící klasickou a mexickou lidovou hudbu nominován na Grammy a je držitelem řady dalších ocenění. „Jedno z mých poslání jakožto skladatele je povzbudit hudebníky a posluchače bez ohledu na původ, aby se cítili více přijati a reprezentováni v tom nádherném žánru, kterým je klasická hudba,“ říká Contreras. Jeho skladba se bude zabývat tzv. okrajovým efektem, který lze sledovat v rámci komunit sídlících poblíž společné hranice Spojených států a Mexika. Shelley Washington doplňuje, že „v současném světě klasické hudby jsou čas a zdroje k vytvoření rozsáhlé skladby pro orchestr vzácností, a to především pro mladé skladatele. Vedle napsání skladby se těším na zahájení dialogu s orchestrem o změnách, kterými můžeme svět orchestrální hudby učinit otevřenějším prostorem.“ Skladatelka, saxofonistka a pedagožka Shelley Washington do své tvorby přejímá inspirace mimo jiné jazzové, rockové či americké lidové hudby. Je také zakládající členkou uskupení skladatelů Kinds of Kings.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=cDa2N13pe8E[/spvideo]

Skladatelka a dirigentka Tania León, původem z Kuby, byla nominována na Grammy a Latin Grammy a dlouhodobě spolupracuje s předními orchestry včetně Brooklynské a Newyorské fiharmonie jako poradkyně pro novou hudbu. Založila a vede neziskovou organizaci Composers Now. Její dílo uvedla mj. Newyorská a Losangeleská filharmonie. Americký skladatel Brian Raphael Nabors ve své tvorbě čerpá z jazz funku, R&B a gospelu. Jeho hudbu uvedly orchestry v Cincinnati, Atlantě či Nashvillu, Nabors je také letošním držitelem Fulbrightova stipendia. Multiinstrumentalista a skladatel Tyshawn Sorey je pak ceněn pro svoji virtuozitu a schopnost zapamatování složitých kompozic. Kritika též vyzdvihuje jeho osobitý přístup k prolínání skladby a improvizace. Sorey vedle koncertování vyučuje hudbu a afroamerická studia na Wesleyan University v Connecticutu.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=mSmGm-jmgkk[/spvideo]

Afa S. Dworkin, ředitelka a umělecká vedoucí fondu Sphinx, připomíná „bohatou tradici výjimečného repertoáru černošských a latinskoamerických skladatelů včetně Florence Price, Williama Granta Stilla, Margaret Bonds, Manuela Ponce, Silvestra Revueltase a bezpočtu dalších hlasů, které formovaly klasickou hudbu … Iniciativa New Music USA tak může napomoci vývoji celé této oblasti.

Sdílet článek: