Několikeré Vzkříšení a více nové hudby v příští sezoně České filharmonie

Vedení České filharmonie dnes na tiskové konferenci zveřejnilo program příští sezony. Pod vedením nového šéfdirigenta Semjona Byčkova dokončí Čajkovského projekt a uskuteční turné do USA s dvěma koncerty v Carnegie Hall a do Německa, kde poprvé vystoupí v hamburské Elbphilharmonie. Orchestr dále absolvuje rezidenci ve vídeňském Musikvereinu a oslaví sté výročí Československa koncerty v Praze, v Bratislavě a Londýně. Do Prahy pozve dirigenty Simona Rattla, Franze Welsera-Mösta, Giovanni Antoniniho a sólisty Nikolaje Luganského, Joshuu Bella nebo Franka Petera Zimmermanna. V následujících letech orchestr objedná čtrnáct nových děl od českých i zahraničních skladatelů.

Postu šéfdirigenta a hudebního ředitele České filharmonie se na začátku 123. sezony na dalších pět let ujme Semjon Byčkov. Na programu Zahajovacího koncertu bude symbolicky Mahlerova Druhá symfonie „Vzkříšení“ s Christiane Karg a Elisabeth Kulman. K národní tradici se Semjon Byčkov přihlásí hned na prvním abonentním koncertu uvedením Dvořákovy Sedmé symfonie, která bude doplněna přelomovým dílem dvacátého stolení, Sinfonií Luciana Beria. V dalších abonentních programech pod taktovkou nového šéfdirigenta zazní Mahlerova a Schubertova Devátá a Čajkovského První a Druhá symfonie. Posledními dvěma symfoniemi a dvěma klavírními koncerty v podání Kirilla Gersteina orchestr dokončí Čajkovského projekt pro společnost Decca. Na lednových koncertech uvede Semjon Byčkov v české premiéře Weites Land od současného německého skladatele Detleva Glanerta.

Větší počet skladeb současných autorů chce Česká filharmonie provádět i v následujících letech. Objedná proto nové kompozice od pěti zahraničních (Detlev Glanert, Thomas Larcher, Bryce Dessner, Julian Anderson, Thierry Escaich) a devíti českých skladatelů (Jiří Teml, Jiří Gemrot, Pavel Zemek Novák, Martin Smolka, Adam Skoumal, Miloš Orsoň Štědroň, Miroslav Srnka, Petr Wajsar, Slavomír Hořínka). „Potřebujeme ke svému životu tvůrce. Tvůrci jsou tím důvodem, proč interpreti mohou předávat své umění, sedět u klavíru a tvořit. Chci být v kontaktu s tím, co v současnosti vzniká. Česká filharmonie se rozhodla uskutečnit velkou objednávku. Hledali jsme spolu s uměleckou radou generační a stylový průnik a velmi se těším na příštích pět let, v nichž budeme uvádět díla českých a zahraničních autorů,“ uvedl Byčkov.

Miloš Orson Štědroň, foto Ivan Žáček

Vedle Semjona Byčkova nabídne 123. sezona i další světové dirigenty. Simon Rattle uvede Mahlerovu Píseň o zemi s Magdalenou Koženou a Simonem O’Neillem. K orchestru se vrátí oblíbený dirigent Christoph Eschenbach s Brucknerovou Třetí symfonií a Manfred Honeck s Mozartovým Requiem. V závěru sezony bude Rudolfinum hostit šéfdirigenta Clevelandského orchestru Franze Welsera-Mösta.

Několik programů připravili pro abonentních cykly A a B i čeští dirigenti. Nejkrásnější symfonické tance Dvořáka, Janáčka, Brahmse a Borodina nastuduje Petr Altrichter. Hlavní hostující dirigent Jakub Hrůša provede jednak vánoční program se světovou premiérou Vzkříšení světla a naděje Jiřího Gemrota, jednak ryze český program, v němž zaujmou Strážnické slavnosti Viktora Kalabise. Te Deum pod taktovkou Jakuba Hrůši završí nahrávání duchovního díla Antonína Dvořáka. Pod jeho vedením vznikne také poslední audiovizuální nahrávka symfonie Bohuslava Martinů, kterou Česká filharmonie uskuteční v koprodukci s Českou televizí a německou firmou Unitel.

Ani 123. sezona České filharmonie se neobejde bez vynikajících sólistů, z nichž většinu už publikum mohlo v Rudolfinu slyšet. Pierre-Laurent Aimard zahraje Dvořákův klavírní koncert g moll. Českou premiéru Violoncellového koncertu z roku 2016 finského skladatele Esy-Pekky Salonena provede norský violoncellista Truls Mørk. K České filharmonii se v Saint-Saënsově Třetím houslovém koncertu vrací Joshua Bell a v Prvním houslovém koncertu Bohuslava Martinů Frank Peter Zimmermann. Stravinského Houslový koncert zahraje Josef Špaček.

Joshua Bell, foto joshuabell.com

Vedle abonentních cyklů A a B je úplnou novinkou řada C, která vznikla rozšířením sobotních odpoledních koncertů o čtvrteční a páteční večer. Jejím cílem je nabídnout programy s menším obsazením, které jsou pro Dvořákovu síň velmi vhodné. V úvodním programu povede Českou filharmonii italský dirigent Giovanni Antonini, který strhujícím způsobem interpretuje barokní a klasická díla s nejlepšími orchestry světa. Manfred Honeck připravil kombinaci Mozartova Requiem a hudby dvacátého století s působivými texty v podání Petra Štěpánka. David RobertsonJiří Vodička propojí klasiku s modernou a hlavní hostující dirigent Tomáš Netopil s klavíristou Nikolajem Luganským zvolili vzorový vídeňský večer s díly Haydna, Mozarta a Beethovena.

V novém cyklu K budou po dvou letech příprav uvedeny v život pravidelné koncerty Komorního orchestru České filharmonie. Pod tímto názvem se neskrývá jedno určité těleso, ale projekt, v němž filharmonici zahrají v různých komorních seskupeních. Hru filharmoniků v komornějším počtu prosazoval Jiří Bělohlávek a vnímal ji jako důležitou součást „hygieny“ orchestrálních hráčů. V září Jiří Rožeň s hobojistkou Janou Brožkovou uvede skladby Suka, Martinů, Kabeláče a soudobých britských autorů. V prosinci se posluchači mohou těšit na vánoční program, sestavený specialistou na barokní interpretaci, německým houslistou a dirigentem Reinhardem Goebelem. Harmonie českých filharmoniků pod vedením Ondřeje Vrabce zahraje romantická díla pro dechové nástroje a v závěrečném večeru vystoupí Josef Špaček se španělskou kontrabasistkou Uxíou Martínez.

Česká filharmonie zahraje se Semjonem Byčkovem několik koncertů u příležitosti 100. výročí založení Československé republiky. První z nich se bude konat 3. října 2018 ve Dvořákově síni Rudolfina, další se uskuteční v Bratislavě a v Londýně. Po koncertu v londýnské Duke’s Hall bude následovat první velké turné s novým šéfdirigentem do USA. V jeho průběhu první český orchestr oslaví 28. říjen v Carnegie Hall a zavítá do dalších prestižních sálů, mimo jiné do Kennedyho centra ve Washingtonu, do Symphony Hall v Chicagu a do Davies Hall v San Francisku. V listopadu se Česká filharmonie bude prezentovat třemi rezidenčními koncerty ve vídeňském Musikvereinu a v únoru pojede na významné turné do Německa a Belgie. Poprvé vystoupí jak v nově postavené Elbphilharmonie v Hamburku, tak v Concertgebouw v Bruggách. Dirigent Petr Altrichter doprovodí Českou filharmonii v květnu do Číny a na Tchaj-wan a Tomáš Netopil v červenci do Bad Kissingenu. V České republice bude Česká filharmonie hostem festivalů Dvořákova Praha, Pražské jaro a Smetanova Litomyšl.

Sdílet článek: