Nedělní výlet Po stopách Antonína Dvořáka

Ještě před zahajovacím koncertem festivalu Dvořákova Praha se mohou návštěvníci vydat na hudební výpravu po stopách skladatele. Program konaný v neděli 2. září odpoledne se poprvé vydá po pražských místech významných pro uměleckou dráhu i osobní život Antonína Dvořáka. Celkem čtyři hudební zastavení zavedou festivalové fanoušky do míst, kde Dvořák studoval, pobýval i koncertoval. Koncerty doplní odborný výklad muzikologa Davida Beveridge.

Prvním zastavením je byt architekta a mecenáše Josefa Hlávky ve Vodičkově ulici, kde byl Dvořák častým a vítaným hostem. Atmosféru domácího muzicírování zde připomene Bennewitzovo kvarteto Smyčcovým kvartetem č. 13. Další kroky povedou do kostela sv. Vojtěcha, kde Dvořák v mládí usedal za varhany. Zde zazní výběr Biblických písní a části Lužanské mše v podání Pražského smíšeného sboru.

Třetím zastavením bude secesní sídlo Zpěváckého spolku Hlahol, s nímž Dvořák za svého života úzce spolupracoval. V Hlaholu zazní jeho sborové skladby v podání Kühnova smíšeného sboru. Pražské putovaní bude zakončeno v Konviktu, kde se v minulosti nacházela varhanická škola a mladý Dvořák zde studoval první dva roky po příchodu do Prahy. V provedení houslisty Jiřího Vodičky a klavíristy Martina Kasíka zde zazní oblíbené skladby pro housle a klavír nejen z Dvořákova odkazu, ale také z díla jeho přítele a rádce Johannese Brahmse.

Výlet Po stopách Antonína Dvořáka je pevnou součástí programu Dvořákovy Prahy od roku 2013. V minulosti mohli festivaloví návštěvnici zavítat do Lužan, středočeských Zlonic, Vysoké u Příbramě, Nelahozevsi a Kroměříže. Jedenáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha, který se uskuteční od 7. do 21. září, pak nabídne pokračování dvouletého cyklu, ve kterém představuje Dvořákovu vokálně-instrumentální tvorbu. Prostor v programu dostane vedle připomínky 100. výročí republiky také pocta Leonardu Bernsteinovi, cyklus komorních koncertů, sólisté i mladé talenty.

Sdílet článek: