Nabitá 71. sezona Janáčkovy filharmonie Ostrava

Daniel Raiskin, designovaný šéfdirigent Janáčkovy filharmonie Ostrava. Zdroj: JFO

Janáčkova filharmonie Ostrava zveřejnila kompletní program nadcházející sezony i novinky, které v ní posluchače čekají. Jednou ze stěžejních událostí 71. koncertní sezony je zahájení spolupráce s budoucím šéfdirigentem Danielem Raiskinem, od sezony 2026/27 nástupcem dosavadního šéfdirigenta Vasilije Sinajského. Raiskin je v současnosti hudebním ředitelem Winnipeg Symphony Orchestra, šéfdirigentem Slovenské filharmonie a hlavním hostujícím dirigentem Bělehradského filharmonického orchestru. „Už během prvního setkání s ostravským orchestrem jsem pochopil, že jde o ambiciózní, zvídavé, nebojácné, odolné a pracovité těleso. Za posledních pětadvacet let jsem dirigoval po celém světě opravdu hodně orchestrů, ale Janáčkova filharmonie a její emoční síla se mi zapsaly do paměti, takže se velmi rád stanu šéfdirigentem tohoto skvělého orchestru,“ říká Daniel Raiskin. Ten, zatím v roli hlavního hostujícího dirigenta, se s ostravským orchestrem představí 18. července v letním opavském cyklu, pod jeho vedením pak proběhnou také tradiční a hojně navštěvované Novoroční koncerty.

Dirigent Daniel Raiskin a ředitel JFO Jan Žemla. Zdroj: Janáčkova filharmonie Ostrava

V nové sezoně vystoupí s orchestrem zvučné světové osobnosti, ať v roli debutantů, nebo vracejících se hostů. Role rezidenčního sólisty se ujme italský klavírista Federico Colli. Italský klavírista si s ostravským orchestrem poprvé zahrál v roce 2016 na hudebním festivalu v Žilině a měl možnost několikrát navštívit také Ostravu. V nové sezoně se Colli představí pod hlavičkou Janáčkovy filharmonie Ostrava hned třikrát.S orchestrem vystoupí již 6. září v Opavě, nato 7. října v samostatném recitálu a naposledy v rámci komorního cyklu 7. dubna 2025, kdy s Cameratou Janáček zahraje Mozartův Klavírní koncert č. 21. 

Federico Colli a Janáčkova filharmonie Ostrava. Foto: Petr Hrubeš

Orchestr prohloubí spolupráci i s dalšími světově uznávanými dirigenty, jako jsou Andrey Boreyko, Lawrence Foster, Tomáš Netopil či Domingo Hindoyan, pozornost poutá jméno mladé polské dirigentky Anny Sułkowské-Migoń, JFO pozvala i mladou českou dirigentku Alenu Hron. Mezi sólisty nebudou chybět violoncellistka Camille Thomas, houslistka Leila Josefowicz, vystoupí také skvělý trumpetista Pacho Florez nebo pianisté Denis Kozhukhin (na zahajovacím koncertě 19. září zahraje Beethovenův 4. klavírní koncert), Mao Fujita, Lukáš Vondráček (Čajkovského 1. klavírní koncert na novoročním koncertě), Yulianna Avdeeva (recitál z díla Šostakoviče) či vítěz klavírní soutěže v Leedsu Alim Beisembayev (Ravelův Klavírní koncert pro levou ruku v lednu).

Leila Josefowicz. Foto: Tom Zimberoff
Lukáš Vondráček. Foto: Dita Pepe

V jubilejní 70. koncertní sezoně zahájila JFO spolupráci se současnými mladými autory, kteří pro ni složili skladby na zakázku. A tento záměr hodlá ostravská filharmonie rozvíjet i nadále. „Jsme jedním z mála orchestrů u nás, které se k objednávkám nových skladeb uchylují. V 70. sezoně jsme poptali dvě nové skladby a takto chceme každou sezonu systematicky pokračovat. Považuji za důležité podpořit současnou hudební tvorbu, protože šance na provedení nové hudby je dnes v rámci standardní praxe vlastně dost malá,“ vysvětluje Jan Žemla, ředitel JFO. Premiérového uvedení nových skladeb se v nadcházející sezoně dočkají posluchači hned třikrát. První dvě skladby složili Lukáš Janata a Jiří Trtík, třetí autorské dílo pak vzejde z otevřené výzvy, kterou JFO vypsala letos v březnu.

Janáčkova filharmonie Ostrava. Foto: Dita Pepe

Dramaturgie nové sezony nabídne desítky koncertů, nejen tradičních symfonických, komorních nebo recitálů, ale i těch vybočujících ze zajetých kolejí provádění klasické symfonické hudby. K nim patří crossoverové koncerty v Gongu. Vystoupí na nich Aneta Langerová, Kateřina Marie Tichá, Dan Bárta, Hana Holišová či Jan Maxián, jeden z nich připomene osobnost Petra Hapky

Rodinné koncerty rozšiřuje nová řada věnovaná menším dětem od 4 do 6 let, nedílnou součástí programové nabídky jsou také edukační aktivity. Úkolem, který na JFO stále čeká, je oslovení početné skupiny romských obyvatel žijících v ostravském regionu. Nabízí se tu spolupráce s Idou Kellarovou, která se sborem romských dětí Čhavorenge vykonala pro oslovení Romů velký kus práce. 

I v příští sezoně bude orchestr hostovat na předních domácích i zahraničních hudebních festivalech, představí se v polské Zelené Hoře, v Berlíně v rámci festivalu Anton Bruckner Festtage pod taktovkou Roberta Reimera. Vyvrcholením zahraničních hostování bude koncert v italské Pise, kde orchestr zahraje Janáčkovu Glagolskou mši. 

Orchestr JFO v pařížské Invalidovně. Foto: Caroline Doutre

Domovskou scénou JFO je od léta 2022 bývalé kino Vesmír. Filharmonie tak dočasně opustila své dlouholeté působiště v Domě kultury města Ostravy, u kterého v roce 2023 začaly přípravné práce pro rozsáhlou rekonstrukci. Její součástí je také přístavba koncertního sálu světových akustických parametrů podle návrhu architektonického studia Steven Holl Architects ve spolupráci s Architecture Acts. Statutární město Ostrava vybralo zhotovitele budoucího koncertního sálu. Bude jím Sdružení pro koncertní halu, jehož společníky jsou společnosti IMOS Brno a.s. a IPS Třinec a.s., které nabídlo nejnižší cenu 2,798 miliardy korun. Předpokládaný termín dokončení stavby je nyní plánován na konec roku 2027.

Prodej vstupenek a více informací: www.jfo.cz/vstupenky.

Tisková konference Janáčkovy filharmonie Ostrava, 3. května 2024.
Zdroj: Janáčkova filharmonie Ostrava
Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější