Na varhany v Obecním domě zahraje Zuzana Ferjenčíková

Zuzana Ferejenčíková. Foto: Bartek Barczyk

Ve Smetanově síni Obecního domu se v sobotu 23. března představí slovenská varhanice Zuzana Ferjenčíková. Pro svůj dopolední recitál vybrala skladby Petra Iljiče Čajkovského, Franze Liszta, Bohuslava Martinů a Jeana Guillou. Předvede také své improvizační umění.

„Pro tento koncertní program jsem vybrala díla skladatelů, ke kterým mám dlouhodobý a vřelý vztah jako interpret: jsou to Franz Liszt a můj učitel Jean Guillou, jejichž hudba je ve své podstatě hluboce lidská, a zároveň hudebně inspirativní, fascinující a virtuózní. Tato díla jsem spojila se skladbami slovanského charakteru a původu. Čajkovského Polonéza z opery Evžen Oněgin otevírá koncert. Skladbu Bohuslava Martinů Variace na slovenskou lidovou píseň, kterou napsal původně pro violoncello a klavír, jsem při příležitosti tohoto koncertu v Praze přepsala pro varhany sólo, jako Slovenka pro publikum v Česku. Na závěr koncertu budu improvizovat na témata z publika,“ říká Zuzana Ferjenčíková.

Těžištěm zájmu slovenské varhanice, klavíristky a skladatelky Zuzany Ferjenčíkové je hudba romantismu, především pak dílo Franze Liszta. Uvedla také premiéry několika současných slovenských skladatelů. Mimořádný význam pro ni měla spolupráce a studium u Maestra Jeana Guillou v Paříži. Během své kariéry získala několik ocenění na mezinárodních soutěžích a je první ženou, která vyhrála prestižní soutěž ve varhanní improvizaci v holandském Haarlemu (2004). Pravidelně vede mistrovské kurzy a působí jako členka poroty na mezinárodních varhanních soutěžích. V září 2021 přijala funkci profesorky hry na varhany na Codarts University for the Arts v Rotterdamu.

Koncert se koná ve spolupráci s Obecním domem a za podpory Slovenského institutu v Praze.

Návštěvníci mohou před koncertem ve foyer Smetanovy síně využít zvýhodněné nabídky kávy a dortu od Kavárny Obecního domu.

Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského:
„Na Lazarovu sobotu 2024 usedne k varhanám ve Smetanově síni poprvé veliká osobnost slovenského varhanního umění Zuzana Ferjenčíková. Je žačkou legendárního Jeana Guillou, působila na dvou důležitých varhanních postech ve Vídni a od roku 2014 působí ve francouzském Montpellier. Kromě toho všeho je zakladatelkou a prezidentkou společnosti Franze Liszta ve Vídni a konečně také pozoruhodnou skladatelkou, čímž se podoba nádherného programu kompletně vysvětluje. Jen ještě dodejme, že je autorkou aranží děl Čajkovského a Martinů. U Martinů pak bude svou aranž, při příležitosti Roku české hudby, uvádět vůbec poprvé.“

ZUZANA FERJENČÍKOVÁ – VARHANNÍ RECITÁL

23. března 2024 od 11:00 Obecní dům, Smetanova síň

PETR ILJIČ ČAJKOVSKIJ: Polonéza z Evžena Oněgina
FRANZ LISZT: Preludium na „Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen“
BOHUSLAV MARTINŮ: Variace na slovenskou lidovou píseň
FRANZ LISZT / JEAN GUILLOU: Fantazie a fuga na téma B–A–C–H  
JEAN GUILLOU: Ballade ossianique č. 2 „Les chants de Selma“ op. 23
ZUZANA FERJENČÍKOVÁ: Improvizace na dané téma

Zuzana FERJENČÍKOVÁ | varhany

www.fok.cz

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější