Na podporu SOS dětských vesniček: Když se z latentního stane konkrétní

Dveře Muzea Antonína Dvořáka se opět otevřou projektu, který snoubí klasickou hudbu a chuť pomáhat. Na druhém benefičním koncertu z cyklu Klasická Praha vystoupí v neděli 29. dubna hudebníci a akademici v jedné osobě, aby podpořili aktivity SOS dětských vesniček. Koncert tentokrát obohatí výstava obrazů malíře Robina Kaloče.

Myšlenka propojit akademickou a hudební sféru a uspořádat sérii koncertů klasické hudby, které pomáhají, je dílem Spolku Johnyho Newmana. „Hudba je pro mě inspirací, pro osobní život i mou práci v teoretické fyzice,” říká za Spolek jeho zakladatel Jan Novák a dodává: „A přišlo mi navíc zajímavé naše vystoupení propojit s pomocí druhým.“ Letos se jedná již o třetí ročník této akce, který přináší dva benefiční koncerty, podzimní a nadcházející jarní. Výtěžek ze vstupného jde v obou případech v plné výši na podporu činnosti SOS dětských vesniček. Na koncertě kromě Jana Nováka vystoupí mladá klavíristka Lucie Langerová.

Skladby Alexandra Skrjabina inspirovaly malíře Robina Kaloče natolik, aby je přenesl na malířské plátno. Druhý benefiční koncert tak doprovodí výstava 6 obrazů na motivy skladeb, které v průběhu večera zazní v podání Jana Nováka. „Vždy mě fascinovalo propojení různých způsobů tvorby. Vnímám, že všechny možné cesty tvoření mají společnou „podstatu“ nebo „zdroj“, z kterého vše vzniká a v kterém se vše potkává,“ vysvětluje Kaloč a pokračuje: „My lidé máme úžasný dar: všemu, co je dosud latentní, můžeme dát konkrétní tvar. Honza mě oslovil právě s myšlenkou propojit hudbu v jeho podání s mým výtvarným zpracováním. Pro mě to je určitě výzva a lákavá zkušenost. Mohu k tomuto úkolu přistoupit různými způsoby.“ Jedná se o první z cyklu 4 koncertů s výstavou. Na dalších obrazech Kaloč kontinuálně pracuje.

Sdílet článek: