Na festivalu Archaion Kallos zazní pravoslavná hudba i premiéry Martina Klusáka a Jana Trojana

Už poosmé v Praze proběhne mezinárodní festival pravoslavné duchovní hudby Archaion Kallos, pořádaný Spolkem Philokallia. V Česku je jediným svého druhu a už tradičně se na něj sjedou umělci ze zahraničí a zároveň zazní nová díla mladých českých autorů, překvapivě bude ale část programu věnovaná i Bohuslavu Martinů.

Před šedesáti lety zemřel řecký básník, dramatik a spisovatel Nikos Kazantzakis. Díky svému přátelství s hudebním skladatelem Bohuslavem Martinů zanechal stopu i v české kultuře. Potvrzuje to nedávno objevený skladatelův rukopis se zaznamenanou řeckobyzantskou hudbou. Na úvodním koncertě festivalu tak zazní byzantské skladby, které Bohuslav Martinů použil v opeře Řecké pašije – a to jak v jejich originální podobě, tak ve skladatelových úpravách. Objevu rukopisu se bude věnovat přednáškové odpoledne, na kterém zazní příspěvky na téma hudby východního křesťanství v tvorbě Martinů.

Další zajímavostí letošního ročníku, který se bude konat ve dnech 6. – 22. října, jsou koncerty věnované jednomu z největších skladatelů hudby východního křesťanství 18. století Petru Peloponnisiovi (1730–1777 nebo 1778), kterého s určitou nadsázkou můžeme označit za „Mozarta byzantské hudby“. Jeho duchovní tvorba zazní v tom nejautentičtějším prostředí – přímo při pravoslavné liturgii. Během dalších koncertů se návštěvníci setkají se širokým spektrem hudby východního křesťanství, uslyší byzantskou hudbu, znamennyj raspěv, staroruskou polyfonii, slavné duchovní skladby mistrů vyspělého slovanského vícehlasu (P. I. Čajkovský, S. Rachmaninov) i díla předních současných autorů, jako je například Arvo Pärt a Alfred Schnittke. Jako každý rok jsou součástí festivalu také světové premiéry skladeb mladých českých autorů, tentokrát Martina Klusáka a Jana Trojana.

Sdílet článek: