Na Dobršské bráně budou letos znít harmoniky, festival doprovodí výstava Na věcnost

Čtvrtý ročník festivalu Dobršská brána bude patřit harmonice. Na hudebním setkání v jihočeské Dobrši se představí známí čeští či zahraniční muzikanti, zazní hudba vycházející z improvizace nebo národních lidových písní finských, švýcarských či běloruských.

Festival Dobršská brána se zaměřuje na současnou hudbu bez formálního žánrového zařazení interpretů. Ti ve své tvorbě, kterou i letos představí, volně přechází mezi žánry a kombinují prvky lidové hudby s jazzem a komorní hudbou. Jednotlivé koncerty festivalu se uskuteční na různých místech Dobrše. Většina vystoupení se uskuteční v areálu tvrze a zámku, jiná u kaple sv. Jana a Pavla. Komorní koncerty jsou předpokládány v kostele Zvěstování Panny Marie.

Jednotícím prvkem čtvrtého ročníku festivalu je tentokrát harmonika, respektive akordeon a harmonika foukací. Ty budou znít v různých kombinacích, ve volné improvizaci, v lidových písních nebo skladbách vycházejících z národního folkloru. Ve dnech 14. a 15. srpna tak v Dobrši zahraje například sólový hráč na akordeon Vojtech Szabó, skladatelka, zpěvačka, akordeonistka Vesna Cáceres nebo jeden z  nejprogresivnějších akordeonistů současnosti Kimmo Pohjonen. Hudební experimentátor ve své energické tvorbě spojuje prvky lidové, klasické, rockové a avantgardní hudby. Na festivalu představí za doprovodu svých dcer Inky a Saany projekt Sensitive Skin.

Druhý festivalový den bude patřit Check Accordion Triu, uskupení tří mladých akordeonistů, studujících na Národní hudební akademii v Dánsku, kteří vystoupí s koncertem Akordeon napříč žánry – od baroka po modernu. Vystoupí také písničkářka Eliška Sýkorová, akordeonista Daniel Mille se svým kvartetem, Ondřej Zámečník Quintet a Charles Pasi Quintet. Festival doprovodí výstava Na věcnost v dobršské zámecké Galerii Co Co. Představí Marii Blabolilovou, Evu Červenou, Jonáše Czesaného a Vladimíra Vélu, čtyři umělce, jejichž rozdílné přístupy nacházejí společný průsečík ve věcnosti, předmětnosti. „Zobrazovaná témata se u všech odvíjejí od setkání s obyčejnou věcí, předmětem. Odtud se odvíjí tvůrčí proces svým způsobem existenciálního uvažování, vedoucí k obrazu,“ doplňuje za organizátory festivalu Květa Čulejová.

Sdílet článek: