Na Dnech nové opery v Ostravě zazní premiéry Sciarrina, Rataje nebo rapperky Moor Mother

Poslední červnové dny budou v Ostravě opět patřit nové opeře. Do moravskoslezské metropole se sjedou umělecké týmy z Evropy, USA i Japonska a mezinárodní orchestr Ostravská banda. Během dvou týdnů nazkouší a provedou sedm inscenací komorní opery. Páté bienále NODO / Dnů nové opery Ostrava zahájí česká premiéra opery renomovaného Salvatore Sciarrina. V premiérách zazní díla českých autorů Michala Rataje a Marka Keprta, ostravskému publiku se představí také americké skladatelky Miya Masaoka nebo Moor Mother.

Superflumina bude v pořadí pátou inscenací Salvatore Sciarrina, kterou návštěvníci NODO uslyší. Dějištěm je velké nádraží – místo zveličeného hluku, shromaždiště lidí bez domova. Hlavní role Ženy, ztracené a osamělé postavy uprostřed spěchajícího davu, se ujme Sciarrinova múza, mezzosopranistka Anna Radziejewska, která před dvěma lety excelovala v Sciarrinově opeře Luci mie traditrici. Pro velký úspěch přijíždí polský tým v čele s režisérkou Piou Partum znovu. Ze spolupráce českého skladatele Michala Rataje a německé režisérky Kathariny Schmitt vznikla Nauka o afázii. Získaná porucha řeči, neschopnost přijímat a vysílat její symbolické kódy, poskytla oběma tvůrcům základ hudebně-divadelní inscenace. Dalším ze zástupců české hudební scény bude skladatel a klavírista Marek Keprt, který si ve svých skladbách často hraje s nejednoznačností a mnohovýznamovými přesmyčkami. Jednou z linií jeho první opery HIBIKI, HIBIKI, vzhmoť! jsou i degustační zvuky (např. mlaskání, čichání a polykání).

Jan Jakub Monowid a Anna Radziejewska, NODO 2018

Americký a japonský tým, a to včetně herců a tanečníků divadla Nó, se potká, aby provedl novou experimentální operu Dlouhý oblouk času založenou na rytmech buddhistických zpěvů. Její autorkou je newyorská skladatelka, hráčka na koto, zkušená improvizátorka a vyučující z Columbijské univerzity (NY) Miya Masaoka. V opeře Svatba v Montrealu žijící skladatelky Any Sokolović, se pak představí šestice dívek, které chystají svou přítelkyni na svatební obřad. Poslední z trojice skladatelek na letošním NODO je afroamerická performerka, raperka, spisovatelka a aktivistka Camae Ayewa, která je v USA i Evropě známá jako Moor Mother. Její nesmlouvavý, syrový projev bude protipólem všemu, co si představujeme pod pojem opera, navíc, když si zvolila téma posledních hodin v životě královny Alžběty I. Autorský tým letošních NODO doplní britský skladatel Richard Ayres, který přiveze svou Zahradu, hravý operní příběh o nespokojeném muži, jenž neustále hledá smysl svého života.

Všechny opery budou nastudovány přímo v Ostravě a vznik většiny z nich byl inspirován pobídkou festivalu NODO. Operním orchestrem je opět mezinárodní Ostravská banda, operní sbor Canticum Ostrava tvoří místní zpěváci a pracuje s nimi sbormistr NDM Jurij Galatenko. Sólisté, dirigenti a inscenační týmy přijedou z Japonska, USA a šesti zemí Evropy.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější