Mýty a hudba Bílé hory: Komponovaný večer spojuje historii a hudbu

V předvečer výročí bitvy na Bílé hoře, dne 7. listopadu 2023, se na symbolickém místě Letohrádku Hvězda uskuteční jedinečný komponovaný večer s názvem „Mýty a hudba Bílé hory“. Událost slibuje nejen hudební poslech, ale také filosofické zamyšlení nad událostmi, které formovaly českou historii. Více informací a předprodej vstupenek jsou k dispozici na webu Českého královského institutu.

V naši historii existuje celá řada mýtů, které jsou společensky přijímány, ale nestojí na reálných základech. Naše vize filosofických koncertů si bere za cíl některé tyto mýty objasnit, a přitom spojit prožitek s dobovou hudbou, možná i dobovou. Symbolicky začínáme na Bílé hoře, která v české historii je mýty nejvíce opředena,“ vysvětluje ředitel Českého královského institutu JUDr. Zdeněk Prázdný.

Na tomto koncertu bude vystupovat renomovaný ansámbl Czech Ensemble Baroque, specializující se na stylovou interpretaci děl starších slohových období. Repertoár zahrnuje skladby od mistrů, kteří tvořili právě v pohnutých časech 17. století, jako jsou Jan Facilis Boleslavský, Jan Campanus Vodňanský, Heinrich Schütz a Claudio Monteverdi. Tato hudba vedle hudebního zážitku posluchačům také pomůže porozumět atmosféře a emocím, které tehdy panovaly.

Komponovaný večer Mýty a hudba Bílé hory chce být víc než jen koncertem nebo přednáškou o historii. Přináší na české kulturní scéně zcela nový a neotřelý koncept, jehož cílem je prostřednictvím krásné dobové hudby a zajímavě podaných historických fakt přimět návštěvníky k zamyšlení o tom, co pro nás doba, kdy se odehrála bitva na Bílé hoře vlastně znamenala,“ doplňuje Jiří Ludvík, prezident Hudebního festivalu Znojmo

Kromě hudebního zážitku bude večer doplněn faktickými informacemi a historickými zajímavostmi od docenta Michala Stehlíka, uznávaného historika a odborníka na dané téma. Jeho slovní doprovod přiblíží posluchačům význam bitvy na Bílé hoře a jejího historického kontextu. Cílem přednášky je nastolit zajímavé otázky, bourat zažité mýty a přinést možná i nový pohled na tuto historickou událost.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější