Musica Orbis letos s dvojí japonskou a trojí americkou účastí

Mezinárodní koncertní cyklus Musica Orbis představí v Praze již posedmé prestižní mládežnické orchestry z celého světa, letos z Japonska, USA, Velké Británie, České republiky a ze Slovenska. Na koncertním cyklu podporujícím mezikulturní dialog prostřednictvím umění zazní jak skladby předních světových autorů, tak japonská hudba i díla českých a slovenských soudobých skladatelů. Dramaturgie tak bude také dozvukem oslav 100. výročí založení Československa. Především je však cyklus plejádou mladých talentů napříč kontinenty v předních pražských koncertních sálech.

Letošní sedmý ročník zahájí v březnu hned dva orchestry z Kjóta. Přední japonský mládežnický orchestr Doshisha University Orchestra vystoupí 4. 3. ve Velkém sále Lucerny. První koncert tohoto tělesa se uskutečnil v roce 1925, do České republiky zavítá již potřetí. Z Japonska přiletí také Kyoto New Festival Orchestra, který 29. března provede mimo jiné skladbu japonského autora Yoichi Togawy komponovanou přímo pro tento ansámbl. Jejich pražský koncert nebude mít pouze kulturní rozměr, orchestr jej věnuje obnově škod po posledním zemětřesení v Japonsku.

Třetí koncert cyklu bude patřit hned dvěma orchestrům současně: Denver Young Artists Orchestra, který je nositelem ocenění The American Prize za provádění amerických děl, a Smyčcovému orchestru Pražské konzervatoře. Studenty z Pražské konzervatoře bude 11. června v Rudolfinu dirigovat Chuhei Iwasaki, mladý dirigent japonského původu, který se představil již s většinou předních českých orchestrů a v roce 2018 debutoval na MHF Pražské jaro.

Marin Symphony Youth Orchestra, foto MSYO

Čtvrtý večer cyklu uvede americký orchestr New England Conservatory Youth Philharmonic Orchestra, který tvoří vybraní studenti této bostonské konzervatoře. Orchestr se do Prahy vrací po sedmi letech a 20. června zde představí náročnou dramaturgii: pod taktovkou Davida Loebela zazní Mahlerova symfonická báseň Totenfeier a Pátá symfonie D. Šostakoviče. I následující koncert cyklu bude patřit americkým interpretům, tentokrát Marin Symphony Youth Orchestra z Kalifornie, kteří vystoupí 23. 6. v Kostele sv. Šimona a Judy.

Předposlední koncert cyklu 26. července v Kostele sv. Šimona a Judy v sobě ponese dozvuky oslav 100. výročí založení Československa. Slovenský mládežnický orchestr, který byl založen teprve před dvěma lety a tvoří ho studenti konzervatoří a hudebních akademií z celého Slovenska, provede pod vedením australského dirigenta Benjamina Bayla mimo jiné i díla současných českých a slovenských autorů se sólisty z obou zemí.

Závěr cyklu pak bude patřit London Schools Symphony Orchestra z Británie, kteří se představí 29. července v kostele sv. Šimona a Judy. S tímto oceňovaným orchestrem mladých hostovali přední dirigenti jako Simon Rattle nebo Colin Davis. V Praze provedou pod vedením uměleckého ředitele a dirigenta Petera Ashe i díla A. Dvořáka a L. Janáčka.

Sdílet článek: