Musica Florea se vrací na polské Barokní explorace

Orchestr Musica Florea, který už dávno není jen tělesem interpretujícím oblast „staré hudby“, ale třeba i romantismu, odjíždí na zájezd do Polska. Na festivalu barokní hudby a divadla ve Szczawnici uvede spolu se souborem Hartig Ensemble – Tance a balety tří století barokní operu Muzio Scevola. Kromě toho v Polsku odehraje koncerty další barokní hudby.

Letní zájezdy orchestru Musica Florea do Polska se staly již tradicí. Na festival Barokowe Eksploracje (Barokní explorace), který se koná v jihopolské Szczawnici, jezdí každoročně představit nově nastudované hudebně dramatické dílo. Festival věnovaný barokní hudbě a divadlu vznikl na popud občanského sdružení a profesionálního szczawnického pěveckého sboru vedeného muzikoložkou a sbormistryní Agnieszkou Żarskou.

Hlavním bodem letošního programu je hostování souborů Musica Florea a Hartig Ensemble s barokní operou Muzio Scevola. Opera na antické hrdinské téma z pera hned tří skladatelů se v Polsku bude hrát 22. srpna. Od doby prvního uvádění v letech 1721 a 1722 se opera neinscenovala už nikdy kompletní. Novodobou českou premiéru připravil letos režisér Lorenzo Charoy, hudebního nastudování se ujal Marek Štryncl, tance vytvořila choreografka a vedoucí souboru Hartig Ensemble prof. Helena Kazárová. O pražské inscenaci jsme psali zde.

Kromě opery Muzio Scevola bude Musica Florea vystupovat i mimo rámec barokního festivalu. Na mezinárodním festivalu staré hudby v Jaroslawi bude vystupovat už v pondělí 20. srpna s oratoriem Giovanniho Bononciniho San Nicola di Bari. V pátek 24. a v sobotu 25. srpna pak ve spolupráci se zmiňovaným szcziawnickým sborem a jeho uměleckou vedoucí Agnieszkou Żarskou vystoupí s koncertem kantát Johanna Sebastiana Bacha. První koncert se odehraje ještě ve Szczawnici, druhý ve městě Biecz.

Sdílet článek: